سیاسی

۱۱ میلیون مجرد چشم انتظار اجرای قانون ازدواج/ آغاز یک تحصن در پارلمان

پنل اس ام اس هیرو

۱۱ میلیون مجرد چشم انتظار اجرای قانون ازدواج/ آغاز یک تحصن در پارلمانبه گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه آلانه، صحن علنی یکشنبه این هفته با ۲۱۵ نفر، ۱۱ دستور کار و به ریاست محمدباقر قالیباف، پس از حدود یک هفته حضور نمایندگان در حوزه انتخابیه آغاز شد.

قالیباف در نطق پیش از دستورش به انتخابات آمریکا اشاره کرد. او گفت: آمریکای واقعی که در کنار قوت اقتصادی و نظامی خود، درگیرِ شکاف‌های عمیق اجتماعی و تبعیض‌های ساختاری است، فاصله‌ بسیار زیادی با آمریکای نمایشی دارد، تصویر واقعی امروز، روند رو به افول آمریکا را در مقابل چشمان مستضعفان جهان به نمایش گذاشت و با شکسته شدن هیمنه‌ ایجاد شده، روند افولش را سرعت بخشید.

خوشحالی از شکست ترامپ قمارباز

رئیس مجلس بیان کرد: هر چند که از شکست ترامپ قمارباز خوشحالیم، اما عمیقاً باور داریم که زندگی و معیشت مردم را نه می‌توان و نه باید به پیروزی یا شکست کسی در کاخ سفید گره زد. این تصمیم‌های ماست که مستقل از این رفتن‌ها و آمدن‌ها، پایه‌های اصلی اقتصاد ما را می‌سازد و قدرت ما را در این عرصه مشخص می‌کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس با اشاره به وضع تحریم‌ها تصریح کرد: هنوز سوابق بدعهدی و جواب منفی صریح دولت اوباما – بایدن به تلاش شرکت‌های اروپایی برای گرفتن تضمینی مکتوب برای تجارت با ایران در کارنامه آنها وجود دارد و هنوز فراموش نکرده‌ایم که جان کری پس از این جواب منفی با فریبکاری دلیل عدم رفع عملی تحریم‌ها را، تصمیم شرکت‌های اروپایی اعلام کرد.

قالیباف تأکید کرد: وضعیت همه گیری کرونا باعث نگرانی شدید مردم شده است. شرایط مخاطره‌آمیز شیوع کرونا در روز‌های اخیر، اتخاذ تصمیم‌های قاطعانه برای قطع زنجیره شیوع را حیاتی کرده است. رایگان یا کم هزینه کردن آزمایش کرونا برای تشخیص سریع ناقلان، قرنطینه و درمان فوری بیماران، وضع محدودیت‌های موثر و نه روی کاغذ و تعطیلی هدفمند شهر‌هایی که در وضعیت خطرناک شیوع این ویروس هستند، تصمیمی حیاتی است که باید با توجه به تجربیات بعضاً موفق سایر کشور‌ها و نظر کارشناسان اتخاذ شده و به سرعت عملیاتی شود.

اصل ۹۰ درباره مشکلات تأمین ارز و توزیع نهاده‌های دامی گزارش داد

نخستین دستور، خواندن گزارش کمیسیون اصل ۹۰ درباره مشکلات تأمین ارز و توزیع نهاده‌های دامی بود؛ علی خضریان سخنگوی این کمیسیون با بیان نتیجه بررسی‌ها، کاستی‌ها و علت کمبود نهاده‌ها را توضیح داد. همچنین در این گزارش به وضعیت گردش موجودی ذخایر راهبردی و تفاوت ترخیص کنجاله از گمرک و عرضه در بازارگاه با نام بردن از شرکت‌های مربوط پرداخته شده است.

آغاز یک تحصن پس از ۱۷ سال در پارلمان؛ نماینده شهر بابک اعتصاب غذا کرد

کم توجهی ریاسـت جمهور و معاون اول او به درخواسـت‌های وزارت جهـاد کشاورزی و هشدار‌های وزارت اطلاعات با اشاره به حساسیت موضوع تأمین ارز مناسب برای واردات و توزیع نهاده‌های دامی، عدم ابلاغ دستور‌های لازم و به موقع، مراحل بسیار پیچیده اداری برای واردات در وزارت صمت مانع از تسریع در انجام واردات نهاده‌های دامی مورد نیاز، برداشت‌های بی‌سابقه و بدون احتیاط‌های لازم از ذخایر استراتژیک کشور بخشی از دلایل عدم توازن واردات و توزیع نهاده‌های دامی نام برده شد.

وزیر اقتصاد باید درباره دردسرهای واگذاری هفت تپه پاسخ دهد

در میان اعلام وصولی‌هایی که در سه نوبت صحن علنی خوانده شد، ۲ سؤال ملی پر حاشیه به چشم می‌خورد؛ احمد نادری نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس و تعدادی دیگر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، به دلیل «استنکاف وزارت اقتصاد در خصوص خلع ید از مالک فاقد اهلیت شرکت هفت تپه خوزستان» و احمد علیرضا بیگی نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو درباره «عدم ابطال واگذاری شرکت ایران ایرتور علی‌رغم تخلفات قانونی محرز از سوی سازمان خصوصی سازی»، دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی را ملزم به پاسخگویی دانستند.

آغاز یک تحصن در پارلمان

نخستین نطق‌های میان دستور، جدا از محتوای نطق با یک خبر همراه بود. یک نماینده اعلام کرد که در دفتر کارش تحصن و اعتصاب غذا می‌کند. مصطفی رضا حسینی قطب آبادی، نماینده مردم شهربابک با انتقاد از وضعیت اقتصادی کشور، به دریافت سود کلان و اخذ جریمه بانک‌ها اعتراض کرد. او همچنین به مشکلات جانبازان و آزادگان در جهت رسیدگی به مطالبات معیشتی‌شان اشاره داشت.

حسینی قطب آبادی بیان کرد: به عنوان سرباز ولایت در حمایت از محتاجان به نان شب و گرفتاران و به خاطر عدم صداقت برخی مسئولان این کار را انجام خواهم داد.

آغاز یک تحصن پس از ۱۷ سال در پارلمان؛ نماینده شهر بابک اعتصاب غذا کرد

نماینده اصفهان از مدیران دزد و اختلاسگر گفت

نفر دوم، عباس مقتدای خوراسگانی، نماینده اصفهان بود، او در بخشی از نطق خود، به پیشرفت‌های کشور اشاره کرد، اما یادآور شد که «سخنان یاد شده به آن معنا نیست که ما مشکل و ضعفی نداریم، البته داریم. در همین جامعه مدیرانی دزد و اختلاس‌گر از آب درآمده‌اند و به غارت بیت المال پرداختند و یک جریان مخرب را به راه انداخته اند که آثار آن البته تا سال‌ها باقی خواهد ماند. این بسیار خوب است که قوه قضاییه و عدلیه کشور قاطعانه ورود کرده است و دزدان را محکوم می‌کند، دست اندازان به بیت‌المال را پشت میله‌های زندان می‌برد ولو معاون رئیس جمهور باشد و به آنان دستبند می‌زند، اگرچه داماد و دختر و پسر و اقوام و بستگان وزیر و یا وکیل باشند.»

او افزود: درد دیگر ما این است که امروز ۱۱ میلیون نفر از جمعیت کشور و بلکه بیشتر در سن ازدواج قرار دارند، اما متأسفانه قانون تسهیل ازدواج مصوب ۱۳۸۴ بر زمین مانده است و اجرایی و عملیاتی نمی‌شود. در این خصوص ما نمایندگان مردم، اقدام‌های متعددی انجام دادیم؛ از جمله وزیر ورزش و جوانان، وزیر راه‌وشهرسازی و وزیر کشور و برخی از مسئولان دیگر را دعوت و از آنها سوال کردیم. در روزهای آینده این سوال را در کمیسیون پیگیری خواهیم کرد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خطاب به دولتی‌ها گفت که «ما می‌توانستیم شما را استیضاح کنیم، اما برای منافع ملت از آن، کوتاه آمدیم. در موضع قدرت بودیم، اما برای دستیابی به منافع بیشتر ملت از استیضاح صرف‌نظر کردیم و امروز روزی است که باید همه دست به دست هم دهیم و از فرصت‌ها استفاده کنیم.»

لابی‌های قوی مانع بررسی مشکلات بهداشتی لرستان

میان تذکرهای شفاهی، فاطمه مقصودی نماینده بروجرد با هشدار نسبت به وضعیت نابسامان بهداشت لرستان خصوصاً شهرستان بروجرد، با صدایی بلند پشت تریبون بیان کرد که «باید با چه کسی صحبت کنیم و کجا برویم؟ هر چه می‌گویم و به هر جا می‌روم لابی‌های قوی اجازه نمی‌دهند. بهداشت شهرم را نابود کرده‌اند و یک مشت آدم ناکارآمد، نالایق و نامدیر وضعیت درمان مردم بروجرد را به بازی گرفته‌اند.»

روزهای کرونایی، هیئت رئیسه را ایجاب کرد تا جلسات کمیسیون‌ها در فضاهای بزرگ‌تری برگزار شود. بر این اساس، سالن‌هایی در ساختمان مشروطه، کمیسیون تلفیق و اصل نود محل کمیسیون‌ها خواهند بود؛ همچنین از سه شنبه، جلسات صحن علنی برای استفاده بهتر از زمان، یک ربع زودتر و از ساعت ۷:۴۵ آغاز خواهد شد.

انتهای پیام/

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا