علمی

مقارنه هلال ماه و زهره فردا در آسمان ایران

پنل اس ام اس هیرو
 اخبار علمی ,خبرهای علمی,مقارنه هلال ماه و زهره

کارشناس نجوم از امکان رصد سیاره زهره و هلال ماه در فردا پیش از طلوع خورشید خبر داد و گفت: این همنشینی فرصت خوبی برای عکاسی فراهم می کند.

 خسرو جعفری زاده در خصوص همنشینی هلال ماه با سیاره زهره به مهر گفت: صبحگاه روز جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۹ پیش از طلوع خورشید هلال ماه و سیاره زهره در کنار یکدیگر قرار می گیرند که به این رویداد همنشینی یا مقارنه می گویند.

 

وی افزود: سیاره ناهید و هلال ماه در ساعت ۴:۱۵ دقیقه به وقت تهران از افق شرقی طلوع می کنند و کمی پس از آن با ارتفاع گرفتن از افق به آسانی قابل رویت هستند و این رویداد در تمام نقاط ایران قابل رویت و رصد است.

 

این کارشناس نجوم با اشاره به زمان رصد در ایران گفت: این دو جرم آسمانی در شهرهای غربی ایران کمی دیرتر طلوع می کنند و در شهرهای شرقی ایران زودتر از زمان گفته شده طلوع خواهند کرد. 

 

وی افزود: به منظور رصد این همنشینی، نیازی به ابزار رصدی نیست و با چشم غیر مسلح دیده می شوند. کافی است کمی پس از طلوع این دو جرم آسمانی، به سمت شرق ایستاده و در بالای افق همنشینی را رصد کرد. 

 

مدیر باشگاه نجوم تهران با تاکید بر اینکه رصد این همنشینی امکان عکاسی نمای باز را برای علاقمندان فراهم می سازد، خاطر نشان کرد: جدایی زاویه از ماه و سیاره زهره در زمان رصد و همنشینی، حدود ۳.۱ درجه است.

 

به گفته جعفری زاده، فاز ماه ۷ درصد و درخشندگی سیاره زهره منفی ۴ است که به وضوح می توان هر دو را رصد کرد.

 

وی عنوان کرد: این همنشینی را می توان تا زمان طلوع خورشید در آسمان رصد کرد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا