سیاسی

شورای ثبات مالی برای سامان بخشیدن به بازارسرمایه تشکیل می‌شود

پنل اس ام اس هیرو

شورای ثبات مالی برای سامان بخشیدن به بازارسرمایه تشکیل می‌شودبه گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه آلانه، محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس امروز در برنامه سلام صبح بخیر رادیو ایران، درباره مثبت شدن تراز تجاری کشور در ۶ ماه دوم سال گفت: در نیمه اول سال با توجه به وضعیت شیوع کرونا، عملا امکان صادرات وجود نداشت، ولی به تدریج که فضا ایجاد شد، تجارت اتفاق افتاد و علی رغم تلاش های انجام شده تراز تجاری کشور در ۶ ماهه نخست سال منفی شد.

او ادامه داد: به دنبال تغییر رویکرد بودیم و با برگزاری جلسات مکرر با وزارت صمت، تصمیماتی اتخاذ کردیم تا بتوان محدودیت‌های ناشی از صادرات را به حداقل برسانیم. یکی از این فعالیت‌ها، پیمان سپاری ارزی بود و حدود دو هفته قبل، کاهش محدودیت ها را برنامه ریزی کنیم.

پورابراهیمی درباره بازار سرمایه اضافه کرد: امروز دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس به این موضوع برمی‌گردد و این کمیسیون به دنبال تدوین مفادی است که بتواند به قانون بازار سرمایه الحاق شود و تکالیفی را بر عهده دولت برلی کاهش مخاطرات بازارسرمایه بگذارد.

او افزود: در حال حاضر به دلیل عدم همخوانی سیاست‌ها و بخشی نگری، مشکلاتی در این بازار به وجود آمده است. ما برای اولین بار می‌خواهیم از متن جدیدی که گزارش آن پیش از این در صحن علنی مجلس قرائت شد، موارد را استخراج کرده و شورای ثبات مالی را تشکیل دهیم. هدف از تشکیل این شورا کمک به شناسایی مجموعه عوامل متداخل در نظام اقتصادی و ایجاد سیاست گذاری مشترک است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: البته این کار وظیفه دولت به عنوان قوه مجریه است، اما به دلایل مختلف حوزه‌های مختلف دولتی از وزارت اقتصاد گرفته تا بانک مرکزی، هر نهادی با بخشی نگری به این موضوع ورود پیدا می‌کند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا