سیاسی

دهقان: دو منبع مالی برای طرح سبد معیشتی پیش بینی شده است

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه آلانه،‌ محمد دهقان عضو حقوقدان شورای نگهبان شامگاه یکشنبه ۲۵ آبان ماه در گفت‌وگو با برنامه تهران بیست که از شبکه پنج سیما پخش شد درباره طرح سبد معیشتی که از سوی شورای نگهبان رد شد، گفت: قبل از تصویب این مصوبه، جلساتی در مجلس داشتیم و دوستان به شورای نگهبان آمدند و مشاوره‌های خوبی مطرح شد و همان زمان به آن‌ها اعلام کردیم قطعا در صورت عدم موافقت دولت، در شورا رد می‌شود. به دلیل آنکه وقتی مصوبه‌ای در مجلس وضع می‌شود حتما باید بار مالی آن لحاظ شود.

وی با بیان اینکه بار مالی هم باید مطمئن باشد، افزود: بنابراین روشن بود این طرح، رد می‌شود و پیش از این به دوستان مجلس هم گفته بودیم، اما مشاوره ما اثر نکرد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان اظهار کرد: اما همان طرحی که ما پیش از این گفته بودیم رد خواهد شد، تصویب شد البته راه حل‌ها وجود دارد و همان زمان سه پیشنهاد مطرح شد و پیشنهاد سوم که از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس تهیه شده بود از نظر اعضاء شورای نگهبان مغایر با قانون اساسی تلقی نشد، حتی اگر دولت هم مخالفت می‌کرد باز مشکلی وجود نداشت.

دهقان که خود سابقه نمایندگی مجلس را دارد گفت: باز پیشنهاد دیگری را دیروز دوستان با ما مطرح کردند و امروز با برخی از اعضاء شورای نگهبان آن را در میان گذاشتیم؛ یک پیشنهاد هم جدید مطرح شد. دوستان دیروز در جلسه خود مطرح کردند. این هم پیشنهادی است که در شورای نگهبان قابل قبول است، بدین معنی که یک منبع مالی مطمئن باشد چرا که طرح نباید فقط روی کاغذ بیاید بالاخره وقتی قانونی تصویب می‌شود باید اجرا شود و توقع ایجاد می‌کند. از این رو پیشنهادات روشن است و می‌شود با این پیشنهاد‌ها مسئله را به مرحله اجرا رساند.

وی درخصوص نگاه دولت به این طرح، اعلام کرد: دو مقام دولتی به صورت کتبی به شورای نگهبان نامه نوشتند و مخالفت خود را با مصوبه‌ای که مجلس وضع کرد اعلام کردند؛ به نظر می‌رسد دولت با این اقدام مجلس رابطه خوشی نداشت، اما در عین حال مجلس اختیار دارد با تامین منابع مطمئن، مصوبه‌ای بگذراند و دولت را مجبور به اجرا کند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینکه اعضاء شورای نگهبان با اصل این کار موافق هستند، اما باید منبع آن مطمئن باشد، خبر داد: دو منبع مطمئن نیز پیش بینی شده، اما اجازه بدهید بنده به عنوان عضو شورای نگهبان منابعی که مجلس می‌خواهد پیش بینی کند را مطرح نکنم و خود عزیزان مجلس اعلام کنند.

دهقان گفت: فردا هم جلسه‌ای برگزار خواهد شد و از شورای نگهبان دعوت به عمل آمده و ما شرکت می‌کنیم، بنای ما این است که به مجلس کمک کنیم تا این کار مهم به ثمر برسد، اما حتما با منابع مطمئن که به صورت دقیق قابل اجرا باشد.

وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی تکلیف این طرح مشخص می‌شود؟، اظهار کرد: فکر می‌کنم با پیشنهاداتی که تا الان داشته اند اگر فردا در کمیسیون به نتیجه برسانند همین هفته در دستور کار مجلس قرار گیرد و ما هم فوری اعلام نظر می‌کنیم.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا