سیاسی

حسینی: نمایندگان مجلس برای اصلاح ساختار بودجه اتفاق نظر دارند/ زنگنه: اصلاح ساختار بودجه بخش زیادی از مشکلات کشور را حل می‌کند

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه آلانه، شمس الدین حسینی و محسن زنگنه از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی امشب ۲۵ آبان ماه با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به بررسی اصلاح ساختار بودجه پرداختند.

شمس الدین حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه اصلاح ساختار بودجه از بهار سال ۹۸ رونمایی شد، گفت: این اصلاح آیتم‌هایی دارد در آن مالیات، یارانه، شرکت‌های دولتی و صندوق‌های بازنشستگی لحاظ شده است.

او با اشاره به اینکه اصلاح ساختار بودجه یک ساله اتفاق نمی‌افتد افزود: حتی ممکن است بیشتر از یک دوره چهارساله مجلس ما نیاز به زمان داشته باشیم، اما مهم این است که بتوانیم این موضوع را آغاز کنیم. هرچه اصلاح ساختار اقتصادی از سطح سیاست به سطح ساختار برود، اهمیت پذیرش اجتماعی آن بیشتر می‌شود که در بسیاری از موارد برای اصلاحات اقتصادی ظرف و ظرفیت پذیرش اجتماعی را فراهم نکرده ایم.

حسینی با اشاره به اینکه تفاوتی بین مجلس و دولت وجود دارد، گفت: در مجلس ۲۹۰ نماینده حضور دارند و فردی از دیگری بالاتر نیست وقتی چیزی تصویب نشده باشد بنده نمی‌توانم به عنوان مجلس صحبت کنم. امروز بنده و آقای زنگنه و نمایندگان مجلس متفق القول هستیم که اصلاح ساختار بودجه اولویت دارد. نظام ما بر روی جزئیات بحث می‌کند و با اشاره به اینکه یکی از اصلاحات ساختاری بودجه که می‌توانست در سال ۱۳۹۹ انجام شود. نمایندگان مجلس امروز می‌پذیرند که ارز ۴۲۰۰ تومانی به هدف اصابت نکرده لذا سیاست درستی نبوده است.

حسینی با اشاره به اینکه اصلاح ساختار بودجه خروجی اصلاح ساختار اقتصادی است افزود: بودجه کشور را دولت در قالب لایحه می‌آورد و لذا بودجه را در قالب طرح نمی‌توان ارائه کرد، تا مفاهمه از سوی دولت و مجلس در این رابطه صورت نگیرد نمی‌توان در این موضوع موفق شد. اصلاح ساختار بودجه پیامد و خروجی اصلاح ساختار اقتصاد‌ی است لذا از سوی دیگر می‌تواند ورودی و مدخلی برای اصلاح ساختار اقتصاد باشد، ما به دنبال این هستیم تا بحث نظام مالیاتی را اصلاح کنیم و طبعا وضعیت درآمد‌ها را هم ساماندهی خواهیم کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه باید توجه داشته باشیم که بودجه در چهارچوب حکمرانی قرار دارد افزود: در آنجا نه تنها روابط مالی تعیین می‌شود بلکه خود این موضوع متاثر از روابط ساختاری در اقتصاد است، وقتی از بودجه صحبت می‌کنیم باید بگوئیم که بودجه یک ابزار حکمرانی است، وقتی سیاست‌ها را بر می‌شماریم یکی از این سیاست‌ها، سیاست‌های مالی است که در موعد مناسب به داد اقتصاد می‌رسند.

او بیان کرد: الان که در رکود فرو رفته ایم این اصلاح می‌تواند ما را از چرخه رکود بیرون بیاورد، لذا بودجه یک سند مالی و یک سند حکمرانی است. این سند حکمرانی باید ویژگی‌هایی داشته باشد، بودجه باید شفاف باشد، یکی از جهت گیری‌هایی که در این طرح آمده این است که مواردی در آن پیش‌بینی شده تا شفافیت در بودجه افزایش پیدا کند.

حسینی عنوان کرد: وقتی از اصلاح ساختار بودجه صحبت می‌کنیم باید به این سمت برویم که بودجه مبتنی بر درآمد‌های پایدار باشد.

او ادامه داد: یکی از اصلاحات ساختاری بودجه، که می‌توانست در سال ۹۹ صورت بگیرد بحث اصلاح قیمت ۴۲۰۰ تومانی ارز است، هنگامی که لایحه بودجه سال ۹۹ تهیه شد مصاحبه مفصلی در این زمینه داشتم و امروز هم، همه در این موضوع اتفاق نظر داریم و عموم نمایندگان مجلس می‌پذیرند که ۶ یا ۷ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به هدف اصابت نکرده است و لذا صریح می‌گویم که یکصد هزار میلیارد تومان به هدف اصابت نکرده است و در واقع سیاست درست در این زمینه اتخاذ نشد.

محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه این طرح طی ماه‌های گذشته در کمیسیون برنامه و بودجه با هماهنگی سازمان برنامه و رئیس مجلس با صرف وقت بسیار تهیه شده است افزود: رهبری در سال ۹۷ به طور مشخص از مجلس و دولت خواستند که اصلاح ساختار بودجه را در دستورکار قرار دهند، اصلاح ساختار بودجه با اصلاح چند ماده و تبصره امکان پذیر نیست و یکی از کار‌های زیربنایی است که می‌تواند بخش زیادی از مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی سیاسی را حل کند.

او ادامه داد: جهت گیری‌های اصلی نظام نیز در بودجه خود را نشان می‌دهد، بنابراین اصلاح ساختار بودجه امری حیاتی است.

زنگنه با بیان اینکه در طول ۴ ماه گذشته موضوع اصلاح ساختار بودجه را با تعامل سازمان برنامه پیگیری کردیم، گفت: اصلاح در ۱۲ بند ارائه شده، ما زمان کمی داشتیم هرچند مواد این طرح با هماهنگی دولت تدوین شده و آن‌ها وعده ایجاد زیرساخت‌های اجتماعی را داده اند، اما با توجه به فرصت محدودی که تا زمان ارائه لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ پیش رو داریم، لازم است این طرح در اولویت بررسی قرار گیرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: در این طرح به اصلاح و شفافیت منابع، ارتباط مالی شرکت نفت و دولت، اصلاح زیرساخت فروش نفت خام و الزام دولت به ارسال فهرست‌های مالی و … اشاره شده است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا