سیاسی

سازمان شانگهای می‌تواند اقتصادی پویا و مستقل از غرب تشکیل دهد

هانی‌زاده در گفت‌وگو با باشگاه آلانه:

حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، درباره بیستمین اجلاس سران کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگهای به صورت مجازی و با میزبانی «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه آغاز می‌شود، گفت: سازمان همکاری‌های شانگهای یک سازمان اقتصادی بسیار بزرگی است که نزدیک به یک سوم جمعیت جهان را در خود جای داده است و می‌تواند به یک سازمان همکای‌های اقتصادی بسیار تاثیرگذاری تبدیل شود.

او افزود: ظرفیت بالایی که سازمان همکاری شانگهای برای تبادل اقتصادی دارد، می‌تواند در تقابل با هژمونی آمریکا و سیاست‌های اقتصادی یک جانبه گرایانه واشنگتن قرار بگیرد، در همین راستا باید اراده لازم در میان کشور‌های عضو شانگهای به وجود بیاید که به جای دلار، ارز جدیدی در حوزه شانگهای تشکیل شود.

هانی زاده ادامه داد: ایران باید به عضویت رسمی سازمان شانگهای در بیاید تا از ظرفیتش استفاده مفیدی شود، این سازمان می‌تواند کار‌های عمرانی و اقتصادی کلانی انجام دهد، مشروط بر اینکه این اراده نزد کشور‌های عضو باشد تا یک اقتصاد پویا و مستقل از اقتصاد غرب تشکیل دهد و به وجود بیاورد.

این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: پس از برگزاری نوزدهمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای در سال گذشته، چندین بار از عضویت دائم ایران در این سازمان سخن به میان آمده است. سران کشورهای؛ چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، پاکستان و هند اعضای اصلی و سران کشورهای؛ ایران، مغولستان، افغانستان و بلاروس به عنوان اعضای ناظر در این سازمان حضور دارند.


بیشتر بخوانید


بیستمین اجلاس سران کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگهای به صورت مجازی و با میزبانی «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه امروز سه شنبه آغاز می‌شود. در نشست امروز ضمن بحث و بررسی وضعیت فعلی و چشم انداز‌های توسعه همکاری سازمان همکاری شانگهای، سران کشور‌های شرکت کننده با تبادل نظر و سخنرانی در خصوص مهم‌ترین موضوعات سیاسی، اقتصادی و امنیتی منطقه‌ای و بین المللی را بررسی و تبیین می‌کنند.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور هم امروز در نشست مجازی سران کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگهای شرکت و سخنرانی می‌کند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا