سیاسی

دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان با امیرعبداللهیان

دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان با امیرعبداللهیانبه گزارش  حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه آلانه ، دبورا لاینز نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان ظهر امروز دوشنبه با حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس و‌مدیرکل امور بین الملل دیدار و گفت‌وگو کرد.

دبورا لاینز در ابتدای این دیدار با اشاره به پیشینه همکاریجمهوری اسلامی ایران و یوناما در حمایت از روند صلح در افغانستان گفت: ایران بعنوان همسایه افغانستان و یک کشور استراتژیک تاثیرگذار در منطقه، همواره کمک‌های شایانی در حمایت از مردم افغانستان داشته است.

او افزود: حمایت‌های ایران از مهاجرین و آوارگان افغان و کمک به ایجاد راه و تامین انرژی افغانستان، قابل تقدیر است.

وی در ادامه به شرایط حساس افغانستان و دوران گذار امنیتی و اقتصادی در این کشور اشاره کرد و گفت: ما به کمک همه احزاب، طرف‌ها، کشور‌های همسایه و سازمان‌های بین المللی برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان و بهبود شرایط اقتصادی برای ایجاد انگیزه در میان مردم این کشور نیاز داریم، به ویژه اینکه شرایط همه‌گیری کووید ۱۹ از لحاظ اقتصادی مشکلات این کشور را دو چندان کرده است.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان ضمن اشاره به گفت‌وگو‌های صلح افغانستان به برخی مشکلات اشاره کرد و گفت: این انتظار وجود دارد که بازیگران منطقه‌ای و کشور‌های همسایه به پیشبرد هر چه بیشتر و بهتر روند مذاکرات کمک نمایند.

وی در پایان ضمن آرزوی بهبودی هر چه سریع‌تر برای رئیس مجلس شورای اسلامی از بیماری کرونا، از ابتکار مجلس شورای اسلامی و پارلمان‌های همسایه افغانستان در برگزاری نشست پارلمانی کشور‌های همسایگان افغانستان تقدیر کرد و گفت: شعار این نشست که راه مبارزه با تروریسم از طریق فقرزدایی و توسعه در منطقه و به ویژه افغانستان می‌گذرد، ایده‌ای بسیار قوی و پسندیده است.


بیشتر بخوانید

ایران و افغانستان / مثل بارز یک ملت و دو کشور + فیلم


حسین امیرعبداللهیان نیز در این دیدار با اشاره به حمایت‌های مستمر ایران از مردم کشور دوست و برادر افغانستان و جایگاه مهم افغانستان در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران گفت: عبور افغانستان از وضعیت موجود قطعا با همکاری کشور‌های همسایه و تاثیر گذار منطقه و کنشگران جهانی ممکن خواهد بود.

وی افزود: باید از قانون اساسی افغانستان و ساختار‌های دموکراتیک موجود در راستای مذاکرات بین الافغانی حفاظت شود.

امیرعبداللهیان با اشاره به تحرکات اخیر رهبران و گروه‌های تروریستی به ویژه داعش در افغانستان گفت: متاسفانه آمریکا از شرایط افغانستان سوء استفاده می‌کند تا جایی که برخی نظامیان آمریکایی به قاچاق گسترده مواد مخدر از فرودگاه بگرام مشغولند در حالی که به ظاهر خود را از حامیان روند صلح معرفی می‌نمایند.

وی در ادامه افزود: ما امنیت افغانستان را امنیت خود و منطقه می‌دانیم و از هرگونه اقدام سازمان ملل در جهت ایجاد امنیت، صلح و رفاه در این کشور مهم همسایه حمایت می‌کنیم.

وی با اشاره به برگزاری سه نشست پارلمانی کشور‌های همسایه افغاستان در اسلام آباد، تهران و استانبول گفت: روسای مجالس و اعضای پارلمان‌های کشور‌های همسایه افغانستان نیز سهم مهمی در جهت کمک به روند صلح، امنیت و ثبات در افغانستان دارند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا