ورزشی

تغییر مهمترین ماده اساسنامه تصویب می شود؟

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش”آلانه” پیش نویس اساسنامه فدراسیون فوتبال آماده و در اختیار اعضای مجمع قرار گرفت تا پس از تصویب یک گام برای تایید نهایی آن برداشته شده باشد.

اما یکی از مهمترین بخش های اساسنامه که از سوی فیفا و همچنین نهادهای رسمی در ایران مورد بحث و مناقشه بوده در همان اولین صفحه اساسنامه و در تعریف فدراسیون فوتبال است. در اساسنامه ای که توسط کمیته انتقالی فدراسیون فوتبال در سال 1385 به تصویب رسید در همان صفحه اول و در تعریف فدراسیون فوتبال آمده است:”فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران که در این اساسنامه فدراسیون نامیده میشود، یک نهاد غیردولتی و دارای شخصیت حقوقی است که بر اساس مشی و اصولی ورزشی تعیین شده به موجب منشور المپیک، با مراعات شئون اسلامی و منافع ملی و به عنوان بالاترین مرجع ذیصلاح در رشته های ورزشی فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی تشکیل شده و در چارچوب این اساسنامه، با هماهنگی وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک و رعایت قوانین و مقررات مربوطه فعالیت می نماید.”

آنچه بعدها تبدیل به چالش اصلی اساسنامه شد دقیقا در همین پاراگراف مهم اساسنامه وجود داشت. اما در اساسنامه اصلاح شده این پاراگراف اصلاح شده و باید دید ابتدا در ایران و سپس در فیفا مورد تایید قرار می گیرد؟ درپیش نویس جدید و در بخش اول قسمت  مقررات عمومی ماده ۱با عنوان  نام ، مقر ، شکل حقوقی آمده است:”فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران موسسه ای مستقل ، غیرانتفاعی و غیردولتی و دارای شخصیت حقوقی است که مطابق مقررات جمهوری اسلامی ایران و برای مدت نامحدود تشکیل شده است. “

اما اینکه آیا دولت و مجلس با این تغییر موافقت خواهند کرد یا نه می تواند اولین چالش پیش نویس جدید باشد. در این پاراگراف نهاد غیردولتی و دارای شخصیت حقوقی جای خود را به موسسه مستقل، غیرانتفاعی، غیردوتی و دارای شخصیت حقوقی داده است. علی کفاشیان رئیس سابق فدراسیون فوتبال در این رابطه آیا این بخش از اساسنامه در دولت و مجلس امکان تصویب دارد گفت:” این را فیفا پیش بینی کرده است. فیفا اعلام کرده انتخابات فدراسیون فوتبال فعلاً با همان تعریف قبل انجام شود و فدراسیون تا یک سال بعد از برگزاری انتخابات فرصت دارد مصوبه مجلس و دولت را در این تعریف بگیرد.”
او افزود:”  قبلاً تعریف فدراسیون فوتبال یک نهاد غیر دولتی و مستقل بود که مصوبه مجلس و دولت را نداشت. بعدها فهمیدیم که اگر این مصوبه نباشد اساسنامه اجرایی نیست. برای همین به مشکل خوردیم.”

 

پاراگراف مهم و چالش برانگیز در اساسنامه مصوب کمیته انتقالی در سال 1385  که فدراسیون را یک نهاد غیردولتی دارای شخصیت حقوقی عنوان کرده است

کفاشیان  درباره اینکه مخالفت مجلس و دولت با تعریف جدید فدراسیون فوتبال چه تبعاتی خواهد داشت گفت: “به هر حال باید این تعریف را تصویب کنند چون فیفا در همان مهلتی که برای گرفتن مصوبه به فدراسیون داده است، پیگیری می‌کند. علاوه بر این ممکن است گزارش‌هایی هم از داخل برای فیفا ارسال شود که منجر به تعلیق فوتبالمان شود.”

با این وجود این تنها ماده و بند احتمالا چالش برانگیز پیش نویس اساسنامه نخواهد بود.  درپیش نویس جدید و در ماده 3 با عنوان بی طرفی، عدم تبعیض و استقلال در سه بند آمده است:” 1-  فدراسیون در مسایل سیاسی و مذهبی، بی طرف است. ۲- فدراسیون باید مستقل باشد و از هرگونه مداخله سیاسی غیر موجه اجتناب نماید. فدراسیون باید امور خود را به طور مستقل اداره و اطمینان حاصل نماید که امور فدراسیون تحت تاثیر هیچ شخص ثالثی قرار نمی گیرد. ٣- فدراسیون متعهد است که به تمامی حقوق بشر به رسمیت شناخته شده بین المللی احترام بگذارد و باید  برای ترویج صیانت از این حقوق تلاش نماید. هرگونه تبعیض علیه یک کشور ، شخص حقیقی یا گروهی از مردم به دلیل نژاد، رنگ پوست ، قومیت، اصالت ملی یا اجتماعی، جنسیت، ناتوانی ، زبان، مذهب، اعتقادات سیاسی و هرگونه اعتقاد دیگر ، ثروت، گرایش جنسی، وضعیت تولد و هر گونه وضعیت دیگر یا به هر علت دیگر ، مطلقا ممنوع بوده و متخلفین از این قاعده ، مشمول محرومیت اخراج و یا تنبیهات انضباطی می شوند .”

 

هوشنگ نصیرزاده کارشناس حقوقی ورزش نیز در اساسنامه پیشنهادی اش ماده 1 را اینگونه نوشته است

 

ماده 1 در پیش نویس نهایی که امروز اعلام شد در اختیار اعضای مجمع قرار گرفته و در روند تصویب قرار خواهد گرفت. آیا مجلس و دولت این ماده را می پذیرند؟

 

ماده 3 در پیش نویس جدید اساسنامه. این ماده نیز در سال های اخیر یکی از مواد مورد بحث میان فیفا و مسئولان ورزش ایران بوده است و شاید اکنون نیز یکی از بخش های حساس در روند تایید اساسنامه باشد

 

این نیز بخشی است  که می تواند   در  روند تایید و تصویب و حتی پس از آن بسیار چالش برانگیز باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا