سیاسی

ابوالفضل روحانی: ۲۵ درصد شبکه ملی اطلاعات اجرایی شده است/ جلیلی: می‌توانیم محتوا و پهنای باند صادر کنیم

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه آلانه، آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات امشب ۱۹ آبان ماه با حضور ابوالفضل روحانی معاون راهبردی فنی مرکز ملی فضای مجازی و رسول جلیلی عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی مورد بررسی قرار گرفت.

ابوالفضل روحانی معاون راهبردی فنی مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اسناد بالادستی در حوزه شبکه ملی اطلاعات گفت: ما شاخص گذاری‌هایی را برای اندازه گیری و میزان فعالیت‌های انجام شده داریم، لذا کار علمی خوبی انجام شده و ما بر اساس آن می‌توانیم شاخص بندی کنیم.

او با اشاره به اینکه کار‌هایی در رابطه با شبکه ملی اطلاعات انجام شده است، افزود: بهترین کار این است که به اسناد مورد توافق هر دو طرف یعنی وزارت ارتباطات و مرکز شبکه ملی اطلاعات مراجعه کنیم لذا ارتباط بین کارشناسان مرکز ملی و وزارت ارتباطات برقرار شده است.

معاون راهبردی فنی مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اینکه در حقیقت در بحث شبکه ملی اطلاعات باید گفت که طرح کلان آن در شهریور ماه بعد از کلی مباحث کارشناسی به تایید، تصویب و ابلاغ رسیده است، ادامه داد: ما بر اساس آن کلان پروژه‌ها را احصا کردیم، گزارشی برای آخر شهریور ماه آماده کرده ایم، بنابراین با توجه به شاخص‌هایی که توافق کردیم ۲۵ درصد شبکه ملی اطلاعات از نظر ما به عنوان ناظر انجام شده است.

روحانی با اشاره به اینکه ما برای اینکه به خوبی بتوانیم از شبکه استفاده کنیم الزاماً باید پیام رسان و خدمات خودمان را بر روی آن سوار کنیم گفت: ما پیام رسان‌های بومی مختلفی در کشور داریم، تمام پیام رسان‌های مطرحی که اکنون وجود دارند، توانسته اند در کشور فعالیت خود را به خوبی انجام دهند به هر حال باید حمایت خوبی از پیام رسان‌ها انجام دهیم لذا ما باید پیام رسان‌های داخلی را حمایت کنیم، زیرا این‌ها محصولات داخلی هستند که نیاز به حمایت دارند باید فرهنگ‌سازی کنیم تا مردم از این پیام رسان‌ها استفاده کنند.

او با اشاره به اینکه بحث ترافیک قطعاً هزینه‌هایی را برای جمهوری اسلامی تحمیل می‌کند افزود: به ازای ترافیکی که از خارج از کشور استفاده می‌کنیم هزینه پرداخت می‌شود و این هزینه از جیب ۸۰ میلیون ایرانی پرداخت می‌شود.

معاون راهبردی فنی مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه ترافیک‌ها و اطلاعاتی که در داخل کشور تولید می‌شود مصرف داخلی دارد افزود: لزومی ندارد که در آپلود و دانلود هزینه ایجاد شود، بعد از ابلاغیه حضرت آقا کار به شدت شتاب خوبی گرفت، بلافاصله بعد از ابلاغیه حضرت آقا جلسات کارشناسی و مدیریتی بین مجموعه وزارت ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی شکل گرفت.

روحانی با اشاره به اینکه نسبت به روند کار گله داریم، اظهار کرد: شاید این کار را باید از سال ۹۳ شروع می‌کردیم لذا کار با تاخیر دنبال شده است، اما بعد از فرمان حضرت آقا انصافاً کار به خوبی دنبال شد، ما با یک پروژه فوق العاده پیچیده و بزرگ دست و پنجه نرم می‌کنیم.

رسول جلیلی عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در ادامه برنامه گفت: نباید نگذاشت اینترنت روی جغرافیای ایران که همان شبکه ملی اطلاعات است از کار بیفتد، شبکه ملی اطلاعات اگر نهایی شود پول بسیار کمتری از جیب کاربران خرج می‌شود.

جلیلی با اشاره به اینکه زیرساخت را لاجرم دولت باید تهیه کند گفت: الان این حوزه چرخه اقتصادی ندارد یعنی برای سرمایه‌دار ما صرف نمی‌کند که پولش را از بورس بیرون بکشد و مرکز داده ایجاد کند.

او با اشاره به اینکه ما مرکز خدمات داده را وارد می‌کنیم افزود، ما پهنای باند می‌خریم، در حقیقت واردات خدمات فناوری را انجام می‌دهیم، لذا بازی کردن با تعرفه این است که واردات را گران و تولید داخل را ارزان کنیم و در نهایت صادرات را تشویق کنیم، ما می‌توانیم محتوا و پهنای باند صادر کنیم.

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه فضای مجازی صحنه جدید مقابله بین ما و دشمنان است خاطرنشان کرد: بحث درباره اقتدار ما و حاکمیت ملی است، شبکه ملی اطلاعات، در لایه زیرساخت ارتباطی رتبه قابل قبولی دارد، در زیرساخت اطلاعاتی باید گفت زمانی که مرکز زیرساخت ابری نداریم پس رقابتی هم نیست یعنی از نظر قیمت تعرفه و کیفیت نمی‌توان با اقیانوس سرور‌ها در فلان ایالت آمریکا و یا در هلند و کانادا رقابت کنیم، در اینجا باید یارانه یا سوبسید بدهند تا بتوانیم مسئله را حل کنیم، در لایه خدمات کاربردی ما کمترین درصد پیشرفت را داریم.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا