سیاسی

ولایتی: ایران در کنار دولت و ملت بزرگ افغانستان ایستاده است

پنل اس ام اس هیرو

در دیدار با نماینده سازمان ملل متحد در امور افغانستان؛

ولایتی: ایران در کنار دولت و ملت بزرگ افغانستان ایستاده است

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه،  علی اکبر ولایتی مشاور رهبر انقلاب در امور بین الملل عصر امروز یکشنبه ١٨ آبان‌ماه با دبورا لاینز نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار دو طرف در خصوص روند مذاکرات طرف های افغانستانی گفت‌وگو کردند و نماینده ویژه سازمان ملل متحد بر ضرورت ایفای نقش موثر و گسترده‌ ایران در حل موضوعات افغانستان تاکید کرد.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در این دیدار گفت: دو ملت ایران و افغانستان اشتراکات فراوان تمدنی، تاریخی و فرهنگی با یکدیگر دارند و ایران در کنار دولت و ملت افغانستان ایستاده است و حمایت های لازم را به عمل خواهیم آورد و باید برای جلب حمایت های بین المللی در کنار سازمان ملل گام برداشت.

 ولایتی افزود: سازمان ملل متحد همواره تلاش کرده است تا صلح در افغانستان برقرار شود و جمهوری اسلامی ایران نیز به‌عنوان همسایه مهم افغانستان همواره بر لزوم برقراری صلح در این کشور تأکید کرده و در این جهت حمایت های لازم را به عمل آورده است و آمادگی لازم را برای همکاری در  ایجاد صلح و ثبات در این کشور خواهد داشت.

وی افزود: ملت بزرگ افغانستان توانمند، شجاع و  دارای آگاهی لازم هستند و سرنوشت کشور را خودشان به خوبی تعیین و رقم خواهند زد. روابط نزدیکی میان ایران و افغانستان وجود دارد و جمهوری اسلامی ایران همواره از صلح، ثبات و مذاکرات طرف های افغانستانی حمایت می کند و خواهد کرد.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل ضمن ابراز امیدواری برای دستیابی به مذاکرات مطلوب، سازنده، مفید و خاتمه یافتن جنگ تصریح کرد: بخش عمده ای از مشکلات داخلی افغانستان به‌دلیل دخالت خارجی‌هاست و امیدواریم با حضور نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد و همکاری کشورهای منطقه بتوان صلح را برای مردم افغانستان به ارمغان آورد و البته از شروط اساسی تحقق این مهم این است که نیروهای خارجی به‌ ویژه آمریکایی‌ها از خاک افغانستان خارج شوند.

لاینز نیز در این دیدار بر رفع موانع و تلاش برای پیشبرد مذاکرات طرف های افغانستانی تاکید و خواستار ایفای نقش بسیار مهم و راهبردی جمهوری اسلامی ایران در این روند شد و افزود: ایران به‌عنوان همسایه کلیدی افغانستان جایگاه بسیار مهمی در منطقه دارد و ما به حمایت و کمک ایران در روند صلح طرف های افغانستانی بسیار امیدواریم.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا