ورزشی

نقل قول جنجالی گرشاسبی در کتاب برانکو! (عکس)

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش “آلانه”، اصغر نیک سیرت با کتاب خود از خاطراتش در دوره مترجمی برای برانکو ایوانکوویچ، فضای فوتبال ایران را تحت تاثیر قرار داده است. این کتاب که نقدهای بسیاری بر نگارش آن وارد است، جزئیات جالبی از اتفاقات درون باشگاه پرسپولیس را از زبان یکی از افراد نزدیک به برانکو ایوانکوویچ نقل می‌کند که برای طرفداران پرسپولیس و اهالی فوتبال جذاب است.

 

البته کلیات بسیاری از نکاتی که در کتاب نیک سیرت مطرح شده، پیش تر هم از سوی بسیاری از افراد گفته شده بود؛ نظیر اظهارنظر معروف حمیدرضا گرشاسبی که اعتقاد داشت خواست مسئولان ورزش ایران، جدایی برانکو ایوانکوویچ از پرسپولیس بود. حالا صفحات 158 و 159 کتاب خاطرات برانکو، مترجم او به جزئیات نقل قولی پرداخته که پس از آن بارها از سوی مدیرعامل سابق سرخ ها یعنی گرشاسبی تکرار شد.

 

 

ماجرا مربوط به تابستان سال 1397 است؛ یعنی آخرین مقطع از حضور برانکو ایوانکوویچ در تیم فوتبال پرسپولیس. سرخ ها آن زمان به درخواست سرمربی شان راهی واراژدین کرواسی شدند تا اردوی دو هفته ای را برگزار کنند، اردویی که حالا مشخص شده، کادرفنی از آن رضایت کافی نداشت: «تمام شهر را می‌توانستی در 45 دقیقه پیاده طی کنی، شهری باقی مانده از قرون وسطی که بیشتر برای یک صبح تا بعد از ظهر توریستی ارزش دیدن داشت. در هتلی اقامت داشتیم که از دوران حکومت کمونیزم باقی مانده بود و حداقل 40-50 سالی از ساخت آن می‌گذشت و غذاها هم کیفیت افتضاحی داشتند. علاوه بر کیفیت ضعیف هتل، قیمت اقامت در آن نیز بسیار گران تر از پیشنهادهایی بود که به باشگاه رسیده بود. ضمن این که هتل هیچ امکانات ورزشی از جمله زمین فوتبال یا سالن بدنسازی را نداشت. فکر می‌کنم نرخ روزانه برای هر نفر حدود 160 یورو بود.»

 

در ادامه نیک سیرت به اقدام برانکو برای استفاده از زمین شخصی اش اشاره کرده است: «امکانات ورزشی برای برگزاری اردو در واراژدین بسیار خوب بود. از آن جایی که برانکو خود در آن شهر ورزشگاه خصوصی ساخته بود، تمرینات بدنسازی و تمریناتی که باید در سالن سرپوشیده انجام می‌شد، در ورزشگاه خود برانکو برگزار می‌گردید و دو سه زمین چمن نیز در شهر وجود داشت که همیشه در اختیار بود.»

 

اما بخش مهم صفحات میانی کتاب خاطرات برانکو، مربوط به ملاقات محمدرضا صادق سفیر ایران در کرواسی با اعضای تیم پرسپولیس است: «ظاهرا از همان ابتدای فصل رفتن برانکو کلید خورده بود و هرکسی به خود حق می‌داد تا در مورد او اظهار نظر کند. در روزهای آخر اردو، سفیر ایران در زاگرب، اقای صادق برای دیدن تیم و تماشای تمرین به واراژدین آمده و بعد از تمرین نیز شام را با تیم صرف کرد. جلسه خوبو نشست خودمانی گرمی برگزار شد ولی همیشه در عین آرامش و ظاهر خوب اتفاقات، صحبت های ریز و درشتی نیز به میان می‌آید که اگر جدی هم نباشد به گمانه زنی ها و شایعات راست و دروغ دامن می‌زند.»

در ادامه این ماجرا، نیک سیرت به خاطره ای از گرشاسبی رجوع می‌کند: «مدت ها بعد از آن اردو و پس از رفتن برانکو از ایران، یک روز آقای گرشاسبی که آن زمان به همراه تیم به اردوی کرواسی امده بود، به من گفت که وقتی سفیر ایران آقای صادق برای دیدن تمرین تیم به واراژدین آمده بود، ضمن صحبت اظهار داشت که برانکو دیگر چوب خطش پر شده و باید از ایران برود. از او پرسیدم چرا؟ در پاسخ گفته بود که برانکو با موفقیت هایش، استادیو.م ها را آرام کرده چون نتایج از قبل مشخص هستند. جوانان باید در استادیوم ها درگیر شوند، دعوا کنند تا تخلیه شوند و در غیر این صورت، خشم و درگیری شان به خیابان های شهر کشیده خواهد شد.»

این در حالی است که نیک سیرت در ادامه نیز نوشته که نمی‌داند این خاطره گرشاسبی از سفیر ایران در کرواسی درست است یا نه اما به زعم او «گرشاسبی فرد شناخته شده ای است و دلیلی برای دروغ گفتن ندارد.»

 

این ادعای عجیب و غریب در حالی مطرح شده که برانکو ایوانکوویچ در پایان همان فصل و به دلیل عدم پرداخت مطالباتش باوجود داشتن یک سال قرارداد، از پرسپولیس رفت تا به دوره چهار ساله پرافتخارش در این تیم خاتمه بدهد. با این حال هنوز سفیر سابق ایران در کرواسی و همچنین مدیرعامل وقت سرخ ها به این ادعا واکنشی نشان نداده اند اما در شبکه های اجتماعی، بازار اظهار نظر درباره این بخش از کتاب برانکو، حسابی داغ شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا