سیاسی

سفر ظریف به آمریکای لاتین باید کاستی‌های چند سال گذشته را جبران کند

پنل اس ام اس هیرو

سید رضا صدرالحسینی، کارشناس روابط بین‌الملل و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، درباره سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به آمریکای لاتین، گفت: رابطه با کشور‌های آمریکای لاتین و مرکزی به دلیل همجواری آن‌ها با دشمن اصلی جمهوری اسلامی ایران یعنی ایالات متحده و رویکرد ضد استکباری آنها از اهمیت زیادی برخوردار است.

او افزود: کشور‌های آمریکای لاتین هم  از اقدام‌های یکجانبه و تحریم‌های ضد انسانی واشنگتن زخم خورده هستند و این مسئله می‌تواند آنها را در کنار چین، روسیه و ایران به سمت تشکیل اتحادیه کشور‌های تحریم‌شده سوق دهد.

 صدرالحسینی با اشاره به اقدام‌های دو ساله واشنگتن برای انجام کودتا علیه دو حکومت مردمی در ونزوئلا و بولیوی، تاکید کرد: امروز حکومت مادورو در ونزوئلا با وجود همه توطئه‌های غربی ها مستحکم است و از سوی دیگر روی کار آمدن نامزد حزب «جنبش به سوی سوسیالیسم» که از افراد نزدیک به اوو مورالس رئیس جمهور سابق این کشور هستند، ابعاد اهمیت دوچندان سفر ظریف را نشان می‌دهد.

کارشناس روابط بین‌الملل ادامه داد: در واقع بازگشت حزب آقای مورالس در بولیوی اتفاق خوشایندی است، چراکه این رویداد می‌تواند به نزدیکی کشور‌های منطقه آمریکای لاتین و ایران برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه آمریکا کمک زیادی کند.


بیشتر بخوانید


صدرالحسینی تاکید کرد: البته با وجود تأثیرگذار بودن سفرهایی مانند سفر وزیر خارجه به آمریکای لاتین، کم توجهی‌ که در چند سال گذشته به این منطقه مهم جغرافیایی شده، باید جبران شود و این سفر می‌تواند در حوزه دیپلماتیک و اقتصادی برخی کاستی‌ها را جبران کند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا