سیاسی

ذوالفقاری: شاخص‌های جامع برای اعمال محدودیت‌ها در شهر‌ها تعیین شد

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش  حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه آلانه، چهل و سومین جلسه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا عصر یکشنبه ۱۸ آبان ماه به ریاست حسین ذوالفقاری در سالن پیامبر اعظم وزارت کشور برگزار شد.

حسین ذوالفقاری معاون وزیر کشور در این جلسه ضمن مرور اقدامات و تصمیمات گذشته، گفت: طی جلساتی که با وزارت بهداشت داشتیم، مقرر شد تا شاخص‌های جامع برای دسته بندی شهر‌ها و اعمال محدودیت‌ها تعیین شود.

وی افزود: این شاخص‌ها در چند بخش تقسیم بندی شهر‌ها براساس رنگ (سه رنگ بحرانی، قرمز و زرد) با اعمال محدودیت‌ها در ۶ حوزه اجتماعی، خدماتی، فرهنگی، آموزشی، حمل و نقل و کسب و کار خواهد بود. همچنین ضمانت‌های اجرایی و مجری اعمال این محدودیت‌ها نیز مشخص خواهد شد.

ذوالفقاری هدف از این شاخص بندی‌ها را ایجاد چارچوبی برای ستاد‌های استانی مدیریت کرونا برای مدیریت و اعمال محدودیت‌ها در هر شهری براساس وضعیت آن اعلام کرد و گفت: با تعیین شاخص‌های جامع، ستاد‌های استانی مسئول اعمال محدودیت‌های متناسب با وضعیت شهر خواهند بود.

رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا گفت: براین اساس مقرر شده است که وضعیت شهر‌ها براساس شاخص‌هایی تعیین و در سایت وزارت بهداشت به صورت آنلاین اعلام شود تا بر آن اساس اطلاع رسانی و اقدامات لازم صورت گیرد.

وی تصریح کرد: با این روش به دنبال جلوگیری از تصمیم گیری مقطعی و موردی در ستاد ملی هستیم تا بتوانیم نسخه قابل اجرایی تا پایان سال داشته باشیم.

ذوالفقاری با بیان اینکه به حدی درگیر تصمیم گیری و تصمیم سازی‌ها هستیم که فرصت اجرای تصمیمات را نداریم، افزود: بایستی با ترسیم شمای کلی، پروتکل‌های بهداشتی دقیق و مشخص شده‌ای را تا پایان سال اجرا کنیم.

رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در تشریح نحوه تقسیم بندی شهر‌ها در سه وضعیت بحرانی، قرمز و زرد گفت: برای هر کدام از این وضعیت‌ها مصادیقی در نظر گرفته شده است که میزان بستریها، میزان فوتی ها، ضریب تخت‌های بیمارستانی اشغال شده و نسبت ابتلای شهروندان به جمعیت شهر از آن جمله اند و یک شهر با داشتن هر یک از این مصادیق در دسته بندی زرد، قرمز یا بحرانی قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت شهر‌ها طبق اعلام رسمی وزارت بهداشت و درمان در سایت این وزارت خانه هر دوشنبه به روزرسانی خواهد شد و استان‌ها بر این اساس نسبت به اعمال محدودیت‌های تعیین شده از فردای همان روز (صبح شه شنبه) اقدام خواهند کرد که تا هفته بعد ادامه خواهد داشت و در هفته بعد، با اعلام مجدد وضعیت‌ها، یکی از سه حالت تشدید محدودیت ها، کاهش محدودیت‌ها و تداوم محدودیت‌ها را در شهر‌ها خواهیم داشت.

ذوالفقاری گفت: پس از اجرای این طرح، مردم می‌توانند ضمن مراجعه به سایت وزارت بهداشت از وضعیت شهر‌ها مطلع شوند و در صورت نیاز به تردد یا سفر بین شهرها؛ در جریان محدودیت‌های تردد و عبور و مرور و سایر محدودیت‌های اعمالی در شهر‌ها قرار گیرند و براین اساس تصمیم گیری کنند.

براساس گفته رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی محدودیت‌های هر سه وضعیت زرد، قرمز و بحرانی تعیین و برای تصمیم گیری نهایی به ستاد ملی مدیریت کرونا ارائه خواهد شد.

گفتنی است؛ مصوبات کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا پس از بررسی و ارزیابی نهایی در ستاد ملی کرونا، از سوی ستاد ملی مصوب می‌شود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا