ورزشی

نصیرزاده: اعتراض برای بخشش آل کثیر ارزشی ندارد

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش “آلانه”، پس از برگزاری جلسه استماع پرونده محرومیت عیسی آل کثیر به صورت آنلاین، کنفدراسیون فوتبال آسیا با ارسال ایمیلی، با رد شکایت سرخپوشان، از تأیید شدن حکم محرومیت آل کثیر خبر داد.

در همین رابطه، هوشنگ نصیرزاده کارشناس حقوقی فوتبال ایران در این خصوص گفت: در جریان رقابت های لیگ قهرمانان آسیا، عیسی آل کثیر بعد از گلزنی، با بردن انگشتانش به گوشه چشمانش و کشیدن آن و با توجه به اینکه او این کار را در کشورمان انجام داده بود، اینگونه تلقی می شد که او این حرکت را برای برادرزاده کوچکش انجام می دهد و در واقع یک بچه کوچک را به افکار عمومی معرفی می کند.

وی ادامه داد: آل کثیر بعد از این حرکت، توسط کمیته انضباطی فیفا 6 ماه محروم شد چرا که آنها این حرکت را یک نوع تبعیض نژادی تلقی کرده بودند و او 10 هزار دلار نیز جریمه شد. ما با مراجعه به آن ماده قانونی که مورد استفاده قرار گرفته، متوجه شدیم این  ماه محرومیت و 10 هزار دلار جریمه، حداقل میزان جریمه برای حرکات تبعیض نژادی بوده است.

او گفت: مسئولان پرسپولیس همان شادی های بعد از گل آل کثیر در ایران را آماده و برای AFC ارسال کردند. آنها سپس درخواست دریافت حکم تفصیلی حکم را انجام دادند که در آن ذکر شده که اسلند آی یا کشیدن چشم ها به بیرون و باریک کردن آن، یک نوع اهانت به افراد شرق آسیاست که چهره آنها معمولا اینگونه است.

نصیرزاده خاطرنشان کرد: در رای آل کثیر نوشته شده است که هیچ فرهنگی در آسیا نمی تواند قبول کند که اسلند آی یا همان کشیدن چشم ها به طرفین، تداعی کننده یک بچه است. در ادامه آمده است که اگر آل کثیر پیامی برای یک کودک دارد، ممکن بوده است که 70 میلیون نفر بازی را دیده باشند و ما نمی توانیم پیامی که برای یک بچه ارسال شده را مدنظر قرار داده و پیامی که برای افراد دیگری در شرق آسیا ارسال شده را نادیده بگیریم. به همین علت، کشیدن چشم ها به طرفین، هیچ تلقی برای صادر کننده رای ندارد الا اینکه منظور آل کثیر تمسخر چهره افراد شرق آسیاست.

وی ادامه داد: دفاعیه مسئولین و وکلای پرسپولیس و ارسال تصاویری در همین رابطه، نتوانسته است به موضوع کمک کند و در توجیه رای آمده است که فیفا یک بار یک بازیکن بحرینی را به همین دلیل و براساس همین ماده و به همین شکل محروم کرده است.

نصیرزاده درباره خوب نبودن مستندات پرسپولیسی ها در دفاع از آل کثیر گفت: این قضیه مطرح نیست چرا که آل کثیر به طور کلی نباید این حرکت را انجام می داد و به دفاعیات وکلای پرسپولیس ربطی ندارد. کجاى دنیا گوشه ى چشم را میکشند و می گویند بچه؟ این کار هرچیزى معنى میدهد غیر از بچه!

وی درباره شانس دیگر آل کثیر برای بخشیده شدن گفت: بعد از راى استیناف تنها میتوان به به لوزان سوییس شکایت کرد که ارزش ندارد و باید پول زیادی خرج شود و زمان بر است و حتی اگر آل کثیر برنده شود، دیگر ارزش ندارد.

نصیرزاده گفت: ما باید مفاهیم منطقی را به بازیکن بگوئیم. در این زمینه به آل کثیر ایراد وارد است. کشیدن دستها به طرفین هرگز معنی بچه را نمی دهد.

این کارشناس حقوقی در مورد اینکه چرا بعد از بازی با پاختاکور این حساسیت درباره شادی پس از گل آل کثیر ایجاد شد، توضیح داد: گاهى مواقع ممکن است از چراغ قرمز رد شوید اما یکبار گیر می افتید، الان هم چندین بار آل کثیر این کار اشتباه را انجام داده است و یکبار این صحنه رصد شده است. اساسا ما توهم توطئه داریم و نباید همه چیز را به گردن بقیه بیندازیم. ما باید رفتارمان را اصلاح کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا