ورزشی

دهمین دربی جهان در فینال لیگ قهرمانان آفریقا 

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش”آلانه” نفس ها در قاهره در سینه حبس شده است چرا که فوتبال مصر در آستانه یک افتخار جدید و در شرایطی هیجان انگیز قرار گرفته است. تنها ده کشور در جهان هستند که دو تیمشان در فینال رقابت های قاره ای به مصاف هم رفته اند و مصر هم اکنون یکی از آن ها است. 

 

 

 

دیدار الزمالک برابر الاهلی در فینال لیگ قهرمانان یک اتفاق تاریخی برای فوتبال مصر خواهد بود. آن ها سال قبل جام کنفدراسیون آفریقا را بردند و امسال در فینال رقابت های لیگ قهرمانان حضور دارند و در صورت قهرمانی می توانند رکورد ویژه ای را برای خودشان به ثبت برسانند. 

دیدار فینال لیگ قهرمانان آفریقا ساعت 21 به وقت محلی روز جمعه  27 نوامبر در ورزشگاه  برج العرب السکندریه برگزار می شود. 

الزمالک برای هشتمین بار در تاریخ خود به فینال لیگ قهرمانان قاره آفریقا راه یافته و 5 عنوان قهرمانی را در سال های 1984 ، 1986 ، 1993 ، 1996 ، 2002 به دست آورد و دو بار نیز در سال  های 1994 ، 2016  به عنوان نایب قهرمانی برسد.  در حالی که الزمالک هشتمین فینالش را تجربه می کند در مورد الاهلی این عدد به 13 خواهد رسید. این تیم قبلا 8 بار قهرمان لیگ قهرمانان آفریقا شده است1982 ، 1987 ، 2001 ، 2005 ، 2006 ، 2008 ، 2012 ، 2013 و  4 باردر فینال شکست خورده است: “1983 ، 2007 ، 2017 ، 2018.

در حالی که الزمالک 18 سال پیش و الاهلی  سال پیش آخرین بار قهرمان لیگ قهرمانان شده اند این بازی می تواند هیجان دوچندان هم پیدا کند.

 

 

 

دربی قاهره

دربی الزمالک و الاهلی دربی قاهره پایتخت بزرگ و معروف مصر است. براساس اعلام کنفدراسیون فوتبال آفریقا الاهلی و الزمالک تیم های رده اول و دوم قاره در قرن بیستم معرفی شدند. هر دو تیم از قاهره می آیند و مسابقات آن ها از دهه 70 میلادی با پخش مستقیم در بیشتر کشورهای خاورمیانه و آفریقای شمالی یکی از جذاب ترین مسابقات فوتبال باشگاهی محسوب می شود. 

از زمان تاسیس هر دو باشگاه بهترین های لیگ فوتبال مصر بوده اند و البته دربی های آن ها گاهی جنجالی از آب در آمده است. یکی از پرحاشیه ترین دربی های قاهره مسابقه ای بود که الزمالک که در آن زمان به نام فاروق معروف بود در سال 1944 با نتیجه 6 بر صفر برابر حریف به پیروزی رسید. از آن سو پیروزی 6 بر یک الاهلی در سال 2002 برابر الزمالک نیز یکی از پرحاشیه ترین مسابقات دو تیم بود. 

 

 

 

بازی های دو تیم جنجالی هم بوده است مثل مسابقه ای که در فصل 71/72 میلادی با خشونت گسترده هواداران همراه بود. البته که هنوز هم در دربی های دو تیم درگیری های زیادی در ورزشگاه و خارج از آن بین هواداران دو تیم رخ می دهد که باعث می شود همواره این مسابقه تحت تدابیر شدید امنیتی باشد. 

از آن جایی که این دو تیم معمولا تیم های اول و دوم هستند مسابقاتشان شکل فینال گونه پیدا می کند و همین موضوع باعث شده که برای قضاوت این بازی های سخت و پرحاشیه از داوران خارجی استفاده شود. 
در سال 2018 ورلدساکر دربی قاهره را به عنوان دهمین دربی پرهیجان جهان انتخاب کرد. این بازی همانطور که گفته شد علاوه بر داشتن 50 میلیون مخاطب مصری در سراسر شمال آفریقا، خاورمیانه و حتی سراسر جهان بیندگان زیادی دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا