ورزشی

توضیح مترجم برانکو درباره انتقاد از مارکو!

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش آلانه  و به نقل از ایران ورزشی، نیک سیرت که مدت‌ها در یوگسلاوی سابق زندگی کرده به زبان و فرهنگ کروات‌ها آشنایی دارد و از این جهت حدود یک سال بعد از جدایی پر صدای ایوانکوویچ از پرسپولیس و فوتبال ایران ناگفته‌هایش در آن دوران را در قالب کتابی روانه بازار کرده است.

نیک سیرت اهل ورزش‌های رزمی است و کوهنورد قابلی هم به حساب می‌آید. می‌گوید اخیراً دوباره به دماوند رفته اما موفق به فتح قله نشده چون کولاک شده و در گروهش یکی دو نفر گم شده‌اند. دو سالی می شود که او به کشورهای یوگسلاوی سابق نرفته اما می‌گوید شاید 22 آذر به عنوان مترجم تیم ملی کشتی برای مسابقات جهانی راهی صربستان شود. به بهانه انتشار کتاب «آقای پروفسور، ناگفته‌های اصغر نیک سیرت» و حاشیه‌هایش با او صحبت کردیم که خواندنی شد:

 
*آقای نیک سیرت چه اتفاقی افتاد تصمیم گرفتید این کتاب منتشر کنید؟

 ببینید برای نوشتن این کتاب من از قبل با خود آقای برانکو موضوع را در میان گذاشته بودم و ایشان هم خیلی حمایت و استقبال کردند. خودشان هم گفتند دارند کتاب‌شان را می‌نویسند که فقط به حضورشان در ایران محدود نمی‌شود و کل دوران کاری شان را می‌نویسند. با تشویق ایشان بود که کار را انجام دادم.

*کتاب درباره اتفاقات و حواشی دوران حضور برانکو در پرسپولیس است؟

 اگر می‌خواستم کل آن وقایع را بنویسم شاید 5 تا کتاب می‌شد اما مهمترین اتفاقی که افتاده بود را نوشتم.

حدود یک هفته است که کتاب رونمایی شده. استقبال چطور بوده؟

 رونمایی که هنوز نشده و فقط فروش اینترنتی داشته و تقریباً یک هفته است که فروش اینترنتی‌اش آغاز شده و استقبال وحشتناک بوده. الان چاپ چهارم به پایان رسیده و فعلا تصمیم گرفته ایم تا چاپ ششم برویم. این در حالی است که اگر کتاب در مغازه‌ها و کتابفروشی‌ها عرضه شود حتماً استقبال بسیار بیشتری خواهد شد.

*منظورم این بود ترجمه کتاب را قبل از چاپ در اختیار برانکو نگذاشتید؟

 نه چون نمی شد 178 صفحه را از فارسی به کروات ترجمه کنم ولی خب ایشان روی اعتمادی که داشت پذیرفتند و در صفحه اینستاگرام خودشان هم تبلیغ کردند و خودشان هم یک متنی را برای کتاب نوشتند. موضوع کتاب خاطرات و حوادث روزهایی است که ما با هم بودیم و این را به رشته تحریر درآوردم و آقای برانکو هم به من لطف کردند.

*آیا محتوای کتاب چیزی در خود دارد که برای من اهل رسانه یا هوادار دقیق و حساس پرسپولیس که در تمام آن سال‌ها اتفاقات را رصد کرده داشته باشد؟ یعنی چیزهایی هست که ما از آن خبر نداشته باشیم و خواندنش برایمان جالب باشد؟

 بله من نیامده‌ام به مسائل کلیشه‌ای بپردازم و فقط بگویم برانکو پروفسور فوتبال بود یا هر چی برانکو بگوید. همان صحبت‌هایی که هواداران عزیزمان مطرح کردند. یعنی نیامدم به آن روی شخصیت برانکو بپردازم و فقط از برانکو تعریف و تمجید کنم چون هیچ انسانی معصوم نیست و بالاخره اشتباه دارد.

*شما به عملکرد مارکو استیلینوویچ بدنساز پرسپولیس در دوره برانکو انتقاد کرده‌اید.

 بله دقیقاً. عرض کردم من خودم ورزشکار بودم و مربی ورزش هستم. من دان 4 رزمی را دارم و از سال 58  یعنی بیش از چهل سال است که دارم ورزش می‌کنم  و بدنسازی را می‌شناسم.

*اما بحث بدنسازی فوتبال شاید یک بحث تخصصی باشد و هر کسی نتواند وارد جزئیاتش شود و انتقاد کند.

نه، ببینید بدنسازی برای چه انجام می‌شود؟ برای اینکه بدن‌ها آماده شود برای حرکت در فشار. درست است که فوتبال با رزمی متفاوت است اما من بدنسازی را می‌شناسم و انتقاد می‌کنم. خدای نکرده نمی گویم مارکو چیزی بلد نبود. او مربی بادانشی بود و دقیقاً می‌دانست چه کار می‌کند اما همان تمرینات را برانکو می‌گفت. یعنی آقای برانکو تعیین می‌کرد امروز به کار سرعتی نیاز داریم و فردا انفجاری. یعنی مدیریتش با آقای برانکو بود و جزئیاتش را مارکو انجام می‌داد که طبیعتاً در این کار استاد بود و آیتم‌ها را انتخاب می‌کرد. یعنی مارکو به انتخاب خودش نمی‌آمد تمرین بگذارد و فقط اجرا می‌کرد. حالا یک جوری بین هواداران شایعه افتاده بود که ما در ایران بدنساز به این خوبی نداریم و همه بیسواد هستند و ایشان از مریخ آمده. من نمی‌خواهم از مارکو انتقاد کنم. اگر نگوییم همتراز آقای برانکو کمتر از او هم دوستش نداشتند اما تمام تمریناتش را الان می‌توانید به سادگی در اینترنت پیدا کنید. ما خودمان الان مربی بدنساز در سطح جهانی داریم که مردم نمی‌شناسند. همه می‌گفتند مارکو مربی جهانی است منتهی ما در کشور خودمان هم مربی بدنساز جهانی داریم. مارکو بسیار با اخلاق و حرفه‌ای بود اما همان طور که گفتم چارچوب تمرین را برانکو تعیین می‌کرد و ایشان حرکات را انتخاب می‌کرد و در اجرای آن بخش واقعاً استاد بود چون درسش را خوانده بود.

*درباره سایر مربیان کروات هم چیزی نوشته‌اید؟

 بله، مربیان کروات عموماً از یک مکتب فوتبالی می آیند و سوادشان عموماً در یک سطح است. یعنی آنهایی که دوره پرولایسنس را گذرانده‌اند. آنها در دانشگاه تربیت بدنی‌شان با گرایش فوتبال دو سال آموزش می‌بینند. برانکو و بقیه مربیان کرواتی که به ایران آمده‌اند همین طورهستند اما تفاوت کیفیت اینها مربوط به تجارب‌شان است. آقای برانکو تجربه بالایی دارد اما هیچ کدام از این مربیان خلاقیت و پیگیری او را نداشتند و ندارند.. ایشان دوره آکادمیک را گذرانده‌اند ولی مربیان دیگر هیچ اقدامی نکرده‌اند. در کتاب و مصاحبه‌ام هم گفته‌ام من همیشه به خانه‌اش می‌رفتم و گپ می‌زدیم و قهوه می‌خوردیم که من می دیدم پای اینترنت است و دارد یا آیتم تمرینی درمی‌آورد یا مطلب می‌خواند. می‌گفتم ول کن بیا بنشین اما می‌گفت اگر یک مربی روزی فکر کند مربی کاملی شده آن روز آغاز پایان اوست. فرق ایشان با بقیه مربیان همین است. الان خیلی از مربیان کروات می‌گویند مربی کاملی هستند و به ایران می‌آیند تا فقط پول دربیاورند اما برانکو واقعا کار می‌کرد.

محتوای کتاب درباره برانکو غالباً مثبت است یا به نکات منفی‌ هم اشاره دارد؟

 ببینید کارنامه آقای برانکو در آن دوران چهارساله کاملاً مشخص است اما اگر بخواهم درصدبندی کنم باید بگویم درصد موارد مثبت به منفی 80 به 20 یا 90 به 10 است. مواردی هم که آورده‌ام چندان به چشم نمی‌آید.

درباره لایوی که با محسن مسلمان داشتید و خیلی حاشیه‌ساز شد هم نوشته‌اید؟

 نه در کتاب به آن نپرداختم چون یک مساله شخصی و مسخره‌ای بیش نبود.انسان‌ها دوست دارند در حریم خصوصی یکدیگر سرک بکشند اما آن داستان اصلاً ربطی به برانکو نداشت. ما منتظریم یکی سوتی بدهد تا در بوق و کرنایش کنیم. انگار دیگران حرف بدی تا حالا نزده‌اند و ناسزایی نگفته‌اند. یعنی همه معصوم هستند؟ ما قرار گذاشتیم با آقای برانکو در این باره حرفی نزنیم و نه من نه ایشان مصاحبه‌ای نکردیم.

اما یادم هست آن زمان شایعه اخراج شما مطرح شد.

 نه نشد. چنین چیزی نبود. من رفتم پیش برانکو و صحبت کردم. ایشان هم پذیرفتند. یکی دو روز اول به هر حال هجمه زیاد بود اما دیگر نخواستیم ماجرا را به کمیته انضباطی و جریمه بکشانیم.

اما محسن مسلمان گفته بعد از آن لایو برانکو دیگر او را نخواسته.

 به خدا من خبر ندارم چون تمرینات تمام شده بود ما همدیگر را ندیدیم و نمی‌دانم داستان مسلمان چه بوده اما مسلمان بچه بدی نیست. حالا یک اتفاقی است که افتاده و شما هم اصطلاحاً دنبال زیربغل مار نباشید  و پی اتفاقی که چند سال قبل افتاده را نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا