سیاسی

سفر آقای دیپلمات به آمریکای لاتین/ قدرت‌نمایی ایران در حیاط خلوت آمریکا

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، روز گذشته بود که سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امورخارجه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه  از سفر ظریف، وزیر خارجه کشورمان برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور جدید بولیوی به این کشور خبر داد، او همچنین گفت که رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان بعد از پالاز به کوبا و  سپس به ونزوئلا سفر می‌کند و با مقامات این کشور‌ها رایزنی و گفت‌وگو خواهد کرد.

 وزیر امور خارجه کشورمان آخرین بار سال گذشته بود که به سه کشور آمریکای لاتین (ونزوئلا، نیکاراگوئه و بولیوی) سفر کرد. ظریف در ایستگاه پایانی خود در یک مرداد ماه سال ۱۳۸ به بولیوی سفر کرد و در این سفر با اوو مورالس رئیس جمهور، دیه گو پاری وزیر روابط خارجی و دیگر مقام‌های بولیویایی دیدار و گفت‌وگو کرد.

بولیوی دری برای ورود ایران به آمریکای لاتین

الهه نوری غلامی زاده کارشناس مسائل آمریکای لاتین در گفت‌وگو با باشگاه آلانه، درباره سفر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به آمریکای لاتین، گفت که اکنون مهم‌ترین اتفاقی که در منطقه آمریکای لاتین افتاده، بر سرکار آمدن حزب سوسیالیست است، چراکه در گذشته ایالات متحده و هم پیمانان آن با مداخله گری توانسته بودند رئیس جمهور محبوب بولیوی از حزب والس را از کار برکنار کنند، اما اکنون این حزب دوباره بر روی کار آمده که محبوب بودن این حزب در بولیوی را نشان می‌دهد.

رضا طباطبایی شفیعی سفیر سابق ایران در بولیوی در گفت‌وگو با باشگاه آلانه، هم درباره سفر ظریف به بولیوی، گفت که در بولیوی انتخابات مجددی برگزار و کاندیدای مورالس برنده شد و به زودی مراسم تحلیف شان برگزار می‌شود. در واقع بولیوی کشوری در آمریکای لاتین است که جمعیت کمی دارد و سطح تولید داخلی آن هم زیاد بالا نیست، اما دریچه بسیار خوبی به آمریکای لاتین برای ایران است.

او با اشاره به اهمیت روی کار آمدن مجدد حزب موالس به عنوان یک جناح چپ، تاکید کرد که در گذشته کودتایی با موفقیت در لاپاز انجام شد و کودتاچیان اقداماتی را که می‌خواستند عملی کردند، آن‌ها اعلام کردند ما با رژیم صهیونیستی رابطه داریم، سفیر ونزوئلا را بیرون کردند و فرصت برای تحویل استوارنامه کشور‌هایی مانند ایران نبود، اما به قدری مقاومت در داخل از سوی مردم بولیوی زیاد بود که این حزب نتوانست ادامه دهد، لذا آن‌ها ناچار به رهایی قدرت شدند.

تور آمریکای لاتین ظریف//

طباطبایی شفیعی با اشاره به درخواست حزب چپ گرا از دیگر کشورها، در ادامه گفت که در این موقعیت انتظار همه کارگزاران دولت بولیوی و شعار مستضعفان درخواست کمک است. کمکی که جمهوری اسلامی ایران می‌تواند به بولیوی کند، ابتدا اعلام همبستگی و کمک‌های فکری است تا به چیز‌های دیگر برسد. طبیعتا سفر ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با مواضع مثبتش به بولیوی برای این کشور موقعیت خوبی تلقی می‌شود؛ از زمانی که لاپاز پیام شرکت وزیر خارجه کشورمان در مراسم تحلیف خود را دریافت کردند، بسیار خوشحال شدند.

سفیر سابق ایران در بولیوی همچنین گفت که مقامات حزب چپ بولیوی پیش از آن هم اعلام کردند که به محض به قدرت رسیدن، رابطه با ایران را دنبال می‌کنند، بحثی که ایران می‌تواند در لاپاز داشته باشد، بحث پیشرفت و توسعه تکنولوژیک آنجاست. به هر حال دانشکده‌ها، برنامه‌های استراتژیک و برنامه‌های اقتصادی شان مدل منظمی ندارد، اگرچه این حزب شعار کمک به مردم را می‌دهد، اما زیر ساخت هایشان همچنان قدیمی و کاپیتالیستی است.

اهمیت برقراری رابطه با «پالاز» برای «تهران»

نوری غلامی زاده کارشناس مسائل آمریکای لاتین درباره اهمیت رابطه با لاپاز می‌گوید که بولیوی می‌تواند نقطه آغازی برای دیگر کشور‌های آمریکای لاتین باشد و ایران هم باید از این شرایط استفاده کند و از موج‌های سوسیالیست چپ‌گرا در منطقه حمایت کند. اکنون ایران در شرایطی قرار دارد که ایالات متحده سعی می‌کند تا حد امکان آن را منزوی کند، از طرف دیگر آمریکا سعی دارد کشور‌های چپ‌گرا مانند کوبا، ونزوئلا و بولیوی را منزوی کند، اما در بولیوی اکنون این شرایط ایجاد شده که حکومت سوسیالیست چپ‌گرا دوباره بر سر کار بیایند.

کارشناس مسائل آمریکای لاتین همچنین گفت که ونزوئلا هم با تحریم‌ها و شرایط سخت در حال جنگ است، همچنین ایران هم در وضعیتی قرار دارد که ایالات متحده سعی دارد آن را منزوی کند، اما این شرایط تحریمی می‌تواند تمام شود و مانند همین اتفاقی که در بولیوی اتفاق افتاد چپ‌گرا‌ها بر سر کار بیایند و شرایط تحریمی تمام شود.

هدف ظریف از سفر به آمریکای لاتین

نوری غلامی زاده کارشناس مسائل آمریکای لاتین گفت که اکنون سفر ظریف به آمریکای لاتین نشان می‌دهد که ایران آماده است از شرایطی که در منطقه اتفاق افتاده و امیدی برای بر سر کار آمدن چپ‌گرا‌ها دیده می‌شود، بهره برداری کند و این سفر به نوعی دری برای آغاز این راه است تا ارتباطاتمان با آن منطقه را از سر بگیریم.

او با بیان اینکه در چند سال اخیر متوجه شدیم که تعامل با قدرت‌های غربی هیچ فایده‌ای ندارد، گفت که در این دولت به کشور‌های آمریکای لاتین کم توجهی شد، اما اکنون ایران این شرایط را دارد که رابطه خوبی را از لحاظ سیاسی و اقتصادی با آمریکای لاتین برقرار کند و از طرف دیگر هم شرایط کشور‌های آمریکای لاتین مساعد است. بولیوی حتی تا بستن سفارتش در ایران پیش رفته بود، اما اکنون زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که سفارت بولیوی در ایران بازگشایی شود و دوباره روابط دوستانه ما از سر گرفته شود. با توجه به شرایط برد، بردی که بین ایران و آمریکای لاتین ایجاد شده، اکنون بهترین زمان برای بهره برداری از این فرصت است.

تور آمریکای لاتین ظریف//

حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو با باشگاه آلانه، با بیان اینکه سفر وزیر خارجه کشورمان به آمریکای لاتین در چارچوب سیاست‌های ایران برای گسترش روابط با کشور‌های آمریکای لاتین قابل تجزیه و تحلیل است، با توجه به اینکه بولیوی یکی از کشور‌هایی است که نگاهی کاملا انقلابی نسبت به سیاست‌های آمریکا و غرب دارد و همواره در طول دو دهه گذشته مورد اذیت و آزار قرار گرفته بود، واشنگتن بار‌ها تلاش کرد تا در لاپاز کودتا‌هایی انجام دهد و در چندین مورد هم موفق بود.

او همچنین گفت که اکنون که حاکمیت در بولیوی تغییر کرده است، ظریف برای حفظ جایگاه جمهوری اسلامی ایران در بولیوی و ایجاد یک منطقه نفوذی برای کشورمان تدارک این سفر را دیده است. لاپاز به لحاظ همکاری‌های سیاسی و اقتصادی می‌تواند علاوه بر سایر کشور‌های آمریکای لاتین به عنوان دوست و هم پیمان ایران عمل کند. ونزوئلا و بولیوی جزء کشور‌های انقلابی هستند و در آینده می‌تواند به عنوان شریک مهم اقتصادی و سیاسی ایران تلقی شوند، به همین دلیل آمریکا و شخص دونالد ترامپ رئیس جمهور و مایک پمپئو وزیر امور خارجه واشنگتن به شدت نسبت به حضور ایران در آمریکای لاتین حساس هستند و تلاش شان همواره بر این است که نفوذ ایران را کاهش دهند.

سفارت بولیوی در ایران بسته شد؟

طباطبایی شفیعی زیر ساخت‌های بولیوی باید به حالت استقلال خود برسد و به این منظور هم باید راهی پیدا کنند که ایران می‌تواند در این راه به آن‌ها کمک کند. آن‌ها بسیار مشتاق روابط دانشگاهی با ما هستند، دیپلماسی بهداشتی کشورمان با توجه به بیمارستانی که جمهوری اسلامی ایران در آنجا دارد و خدماتی که ارائه می‌کند، بسیار می‌تواند به معرفی ایران به کشور‌های آمریکای لاتین کمک کند. شروع توسعه روابط با بولیوی باید بسیار قوی باشد که خوشبختانه با شرکت وزیر خارجه کشورمان در لاپاز در روابطمان تاثیر گذار هست که از این نظر سفر به بولیوی بسیار مهم هست.

سفیر سابق ایران در بولیوی درباره باز شدن سفارت بولیوی در ایران، گفت که تقریبا مطمئن هستم که این اتفاق می‌افتد، بولیوی سفارت خود را در ایران نبسته است، بلکه اطلاعیه‌ای داد که به بهانه اقتصادی نمی‌توانیم کاری در ایران انجام دهیم و هیچ وقت صحبتی از بستن سفارت مطرح نشد. اما سفیرش این کشور در داخل سفارتخانه نیست. سفیر بولیوی از حزب مورالس و نمانیده مجلس و عضو هیئت رئیسه بود و شخص مورالس وی را انتخاب کرده بود، لذا با برقراری روابط مانند گذشته، رابطه ما با لاپاز در سطح سفارت برقرار می‌شود.

چرا آمریکا خوش ندارد ایران به آمریکای لاتین نزدیک شود؟

بیشتر کشور‌های آمریکای لاتین یک ویژگی مشترک دارند و آن آمریکاستیزی است، چراکه قاره آمریکا چندین قرن است که پس از تشکیل کشور آمریکا، با دردسر‌های بسیاری روبه رو شده که به باور کارشناسان همه آن‌ها از سیاست‌های رژیم آمریکا سرچشمه می‌گیرد. در حقیقت هر گاه مردم یکی از کشور‌های آمریکای لاتین سعی کردند به استقلال برسند و خود را از زیر یوغ آمریکا نجات دهند، با فتنه انگیزی‌های کاخ سفید روبه‌رو شدند، یا انقلاب آن‌ها پس از چندی با کودتا و دخالت مستقیم آمریکا نابود شد و یا همچنان مقاومت پیشه کردند.

تور آمریکای لاتین ظریف//

 کشور‌هایی که راه مقاومت را در پیش گرفته اند و برای استقلال سیاسی خود تلاش کرده اند، شاید در مسائل اقتصادی آن هم به خاطر تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه آن‌ها در شرایط نامناسبی قرار داشته باشند، اما با همین وضعیت، پیشرفت‌های زیادی را نیز تجربه کرده اند. از آنجایی هر یک از کشور‌های آمریکای لاتین دارای ظرفیت‌ها خاص و منابع زیادی است، چشم طمع آمریکا به سمت این منطقه جلب شده است.

ونزوئلا که اکنون تحت تحریم‌های شدید اقتصای و فشار‌های سیاسی زیاد آمریکا قرار دارد، بزرگ‌ترین منابع نفتی جهان را در خود جای داده است. جمهوری اسلامی ایران با گسترش روابط خود با کشور‌های آمریکای لاتین، به محدوده انحصاری آمریکا وارد شده، موضوعی که برای این کشور غیر قابل تحمل است. اکنون زمان آن است تا مناسبات و روابط ایران با کشور‌های آمریکای لاتین از گذشته عمیق‌تر شود؛ چرا که آمریکا با چالش‌های جدی داخلی روبه‌رو است و توان آن را ندارد تا بخواهد مانعی بر سر راه گسترش روابط ایران و آمریکای لاتین ایجاد کند.

گزارش از فاطمه زهرا نصراللهی

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا