سیاسی

آمریکا به شدت نسبت به حضور ایران در آمریکای لاتین حساس است

پنل اس ام اس هیرو

هانی زاده در گفت‌وگو با باشگاه آلانه:

حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، درباره سفر ظریف به آمریکای لاتین، گفت: سفر وزیر خارجه کشورمان به آمریکای لاتین در چارچوب سیاست‌های ایران برای گسترش روابط با کشور‌های آمریکای لاتین قابل تجزیه و تحلیل است، با توجه به اینکه بولیوی یکی از کشور‌هایی است که نگاهی کاملا انقلابی نسبت به سیاست‌های آمریکا و غرب دارد و همواره در طول دو دهه گذشته مورد اذیت و آزار قرار گرفته بود، واشنگتن بار‌ها تلاش کرد تا در لاپاز کودتا‌هایی انجام دهد و در چندین مورد هم موفق بود.

او افزود: اکنون که حاکمیت در بولیوی تغییر کرده است، ظریف برای حفظ جایگاه جمهوری اسلامی ایران در بولیوی  و ایجاد یک منطقه نفوذی برای کشورمان تدارک این سفر را دیده است. لاپاز به لحاظ همکاری‌های سیاسی و اقتصادی می‌تواند علاوه بر سایر کشور‌های آمریکای لاتین به عنوان دوست و هم پیمان ایران عمل کند.


بیشتر بخوانید


هانی زاده ادامه داد: ونزوئلا و بولیوی جزء کشور‌های انقلابی  هستند و در آینده می‌تواند به عنوان شریک مهم اقتصادی و سیاسی ایران تلقی شوند، به همین دلیل آمریکا، شخص دونالد ترامپ رئیس جمهور و مایک پمپئو وزیر امور خارجه واشنگتن به شدت نسبت به حضور ایران در آمریکای لاتین حساس هستند و تلاش شان همواره بر این است که نفوذ ایران را کاهش دهند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا