سیاسی

پیدایش کرونا با پیدایش بمب اتم و سلاح هسته‌ای قابل قیاس است

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، حجت‌الاسلام والمسلمین حمید شهریاری امشب دوشنبه ۱۲ آبان ماه در وبینار تهدید‌ها و فرصت‌های فضای مجازی در عصر کرونا برای جوامع اسلامی، با بیان اینکه در کنفرانس سی و چهارمین علاوه بر ۳۵۰ سخنرانی با موضوعات مهم در عصر حاضر، فعالیت جانبی مبنی بر ارائه مقالات کتبی درنظر گرفته شده است، اظهار کرد: ما در حوزه مصیبت‌های فعلی کرونا در جهان اسلام فراخوان مقاله داده و از دانشجویان و صاحبان علم خواسته‌ایم تا در این مورد به ارائه مقاله بپردازند که طی هفته وحدت فرصت مقالات و خلاصه آن‌ها بعد از این هفته منتشر خواهد شد.

وی اضافه کرد: علت انتخاب کرونا به عنوان موضوع مقاله‌ای و کتبی کنفرانس سی و چهارم را در این فرصت مطرح خواهیم کرد؛ عصر حاضر، عصر فضای مجازی است و در این عصر سه سونامی را مشاهده کرده‌ایم که سونامی نخست انباشت اطلاعات و افزوده شدن آن با سرعت قابل توجه است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از ارتباطات به عنوان دومین سونامی رخ داده نام برد و اضافه کرد: بیش از سه و نیم میلیارد انسان اکنون به اینترنت دسترسی دارند و پیش‌بینی شده است تا سال ۲۰۳۰ این آمار به پنج میلیارد انسان خواهد رسید؛ اکنون پروژه‌های مختلف در این حوزه در دست اقدام است که یکی از آن‌ها این است که با یک آنتن ۳۰ سانتی می‌توانیم به همه جهان دسترسی پیدا کنیم؛ که این پروژه از طریق اتصال ماهواره‌های مدار پایین زمین شدنی خواهد بود.

وی از فعال شدن شبکه‌های اجتماعی همانند فیسبوک، واتساپ و … یاد کرد و گفت: مردم یکدیگر را راحت‌تر پیدا می‌کنند و گروه‌های اجتماعی کوچک بهتر شکل می‌گیرد که در این صورت فعالیت‌های بزرگ در قالب تشکل‌های بزرگ نیز شدنی خواهد بود که جلیقه زرد‌ها نمونه بارزی از این موضوع هستند.

شهریاری به بروز سونامی بلاک‌چین به‌عنوان سومین و جدید‌ترین سونامی اشاره کرد و افزود: در این سونامی اسناد مالکیتی به رمز اطلاعات غیر قابل انکار تبدیل می‌شود در این صورت نیاز به سازمان‌های حاکمیتی کاهش می‌یابد که هنوز شکل نگرفته، اما در بیت‌کوین و پرونده‌های سلامت قابل مشاهده است.

وی تصریح کرد: ما تصور می‌کردیم که مدت قابل توجهی در عصر فضای مجازی به سر می‌بریم، اما با آمدن ویروس کرونا شرایط جدیدی فراهم شده است؛ از سویی ما در محیط جغرافیایی زندگی می‌کنیم و از سویی دیگر در فضای مجازی فعالیت داریم. از سویی مسائلی همانند کرونا بر حیات بشر سیطره پیدا خواهد کرد. همانند اکنون که کرونا ارتباطات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را درگرگون کرده است.

شهریاری هوش مصنوعی و رباتیک، زیست فناوری و ژنتیک، خودرو‌های خودران و پهبادها، نانوفناوری و اینترنت اشیا را از ویژگی‌های انقلاب چهارم صنعتی نام برد و گفت: پیدایش کرونا موجب عصر جدیدی بعد از عصر فضای مجازی خواهد شد و از این رو مشاهده می‌شود که چرا کرونا را برای موضوع مقالات امسال درنظر گرفتیم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: اکنون امکان مهمی در اختیار بشر قرار گرفته که می‌توانند با ایجاد گروه‌های کوچک که دارای سه ویژگی قدرت مالی، زیست فناوری و فضای مجازی هستند ویروس‌های خطرناکی همانند کووید ۱۹ را تولید کنند که این موضوع خطرات بسیاری را برای جامعه بشری به دنبال خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه خاتمه کووید ۱۹ هنوز مشخص نیست، عنوان کرد: این ویروس شرایط جوامع را تغییر داده است چراکه درگذشته گروه‌های صاحب قدرت و بزرگ، جنگ‌ها را ایجاد می‌کردند، اما اگر ساخت کووید ۱۹ برای انسان مقدور شود، افراد در قالب‌های گروه‌های کوچک می‌توانند جنگ‌ها و کشتار جمعی را ایجاد کنند.

شهریاری با اشاره به اینکه پیدایش کووید ۱۹ بسیار قابل قیاس با پیدایش بمب اتم و سلاح هسته‌ای است، اظهار کرد: همان مقدار که سلاح هسته‌ای در کشتار مردم می‌تواند تاثیرگذار باشد، کرونا نیز می‌تواند افراد زیادی را به مرگ بکشاند و آنچه که موجب نگرانی از آینده است، در اختیار قرار گرفتن دانش تولید چنین خطراتی توسط گروه‌های کوچک است.

وی با بیان اینکه ما از فرهیختگان جهان اسلام برای ایده‌پردازی در راستای مقابله با خطرات آینده جامعه بشری دعوت به عمل آورده‌ایم، گفت: ما باید سازمان‌های بین‌المللی، اسلامی و صلح‌دوست را فعال کنیم تا بتوانیم با تدوین اخلاقیات و مرام‌نامه‌های لازم، شاهد صلح و سلامت در آینده جهان باشیم و از خطر افراد زشت‌کار و پلید که به دنبال ترور‌های شخصی و ملی هستند در امان بمانیم.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا