سیاسی

عسگرخانی: رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی به دنبال انتخاب مجدد ترامپ هستند/ خوش چشم: در مردم آمریکا خشم انباشته شده ای وجود دارد

پنل اس ام اس هیرو

در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما مطرح شد؛

به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه آلانه، متن  و حاشیه انتخابات آمریکا  شامگاه ۱۲ آبان‌ماه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با حضور عسگرخانی  استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران و خوش چشم کارشناس مسائل بین الملل مورد بررسی قرار گرفت.

عسگرخانی استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران با اشاره به اینکه گفته می‌شود پریشانی و درماندگی در سطح نظام بین الملل نسبت به انتخابات آمریکا وجود دارد گفت:  فضای دوقطبی را  در صحنه روابط بین الملل شاهد هستیم ، رژیم صهیونیستی،  روسیه و کشورهای عربی  تمایل به ترامپ دارند. در صورتی که چینی ها و اروپایی ها تمایل به بایدن دارند و این دو قطبی شدن را در سطح نظام بین الملل شاهد هستیم.

او با اشاره به اینکه در درون آمریکا شاهدیم که نظریه های استمرار و تغییر کنار گذاشته شده است  افزود:  جریان اصلی سیاست داخلی و خارجی آمریکا که یک روند خاصی را داشت اکنون فروریخته است.

او خاطرنشان کرد:  بعد از سیاتل جوشش داخلی آمریکا و مشروعیت و حاکمیت آمریکا در میان رنگین پوست‌ها زیر سوال رفت و در نتیجه حاصل آن این بود که ترامپ بر روی کار آمد، ویژگی اول ترامپ گروه پراکنی، ایجاد رعب و وحشت علیه مطبوعات و رسانه های گروهی است لذا  رسانه های گروهی با ترامپ لج هستند، ویژگی دوم ترامپ قدرت طلبی و رخنه در نهادهای داخلی  است.

عسگرخانی  با بیان اینکه نظام حاکمیت آمریکا سعی خواهد کرد از طریق فرآیند حقوقی این قضیه را مسالمت آمیز حل کند افزود: ترامپ  سعی خواهد کرد دیوان عالی را قبضه کند، در آمریکا گرایشات سوسیالیستی از دو دهه قبل فعال بودند و شعارهای ضد سرمایه‌داری و ضد جهانی شدن را سر می دادند.

مصطفی خوش چشم کارشناس مسائل بین الملل در بخش دیگری از برنامه در مردم آمریکا خشم انباشته شده ای وجود دارد افزود: هزینه های بیرونی هژمونی آمریکا در جهان بسیار بالا رفته  است و این موضوع باعث شد تا وضعیت شغلی در آمریکا خراب شود و  لذا وضعیت طبقه متوسط به پایین در آمریکا  بدتر شد و مردم بیکار  شدند و جامعه سفیدپوست و مردم میانی  به لحاظ اقتصادی تحت فشار قرار گرفتند و همچنین وضعیت تبعیض نژادی علیه سیاه‌پوستان بیشتر شد.

او با بیان اینکه تحلیل رفتن اقتصاد داخلی آمریکا تبعاتی بر روی اقشار مردم داشت  گفت: عدم عدالت کیفری در مقابل  حداقل ها خشم انباشته ای را به وجود آورد، در موضوع کرونا هم خشم مردم بیشتر شد، عدم  عدالت در ارائه خدمات اجتماعی را مردم به خوبی دیدند، در طول یک سال گذشته مجموعه‌ای از اتفاقات افتاد و طرفداران ترامپ بر علیه اجرای پروتکل ها و منع رفت و آمدها به تظاهرات  پرداختند و عده‌ای دیگر بر علیه تبعیض نژادی بیرون آمدند و لذا  در گستره زیادی از آمریکا  تظاهرات ایجاد شد.

در حال تکمیل….

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا