سیاسی

چیدمان کابینه دولت قبل از انتخابات در انتخاب مردم تاثیر دارد

پنل اس ام اس هیرو

حسینی در گفت‌‌وگو با باشگاه آلانه:

چیدمان کابینه دولت در انتخاب مردم مهم استسید محمد حسینی وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه آلانه، درباره برخی اظهارات مبنی بر اینکه بهتر است نامزدهای ریاست جمهوری در ابتدا کابینه مد نظر خود را به مردم معرفی کنند، گفت: در انتخاب مردم شناخت نسبت به شخص نامزد بسیار مهم است، چون در صورت رئیس جمهور شدن به عنوان رئیس قوه مجریه در گزینش اعضای کابینه و مدیریت اجرایی کشور نقشی کلیدی را ایفا می کند، در کنار رئیس‌جمهور، یاران و تیم همراه و چیدمان کابینه او هم از اهمیت به سزایی برخوردار است، چون هر کدام در بخشی از اداره امور و زندگی مردم نقش آفرین هستند.

او ادامه داد: به ‌هرحال چون عموم مردم معمولا شناخت کافی نسبت به رویکرد، عملکرد و مواضع نامزدهای ریاست‌جمهوری ندارند، بهتر است نامزدهای ریاست جمهوری ضمن بیان برنامه‌ها و دیدگاه‌های خود, مدیران ارشد موردنظر برای دستگاه های اجرایی را اجمالا به مردم معرفی کنند.


بیشتر بخوانید


حسینی افزود: اگر هم از حالا این معرفی برای نامزدی با دشواری مواجه هست و مثلا به طور دقیق نتواند اسامی وزیر اقتصاد، رئیس بانک مرکزی و برنامه و بودجه را اعلام کند؛ این امکان وجود دارد که تیم اقتصادی را مطرح کند، یا تیم‌ سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و زیربنایی خود را به مردم معرفی کند تا ارزیابی مردم از دولت تا حدودی واقع بینانه تر بوده و مسیر حرکت و توان عملیاتی اورا تشخیص دهند.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این کنجکاوی در مردم هست که آیا تیم مدیریتی نامزد از کارآمدی، توانمندی، تخصص، تحصیلات و تجربه لازم برخوردار است یا خیر؟ این مطالبه سبب می شود که نامزدها در عرصه رقابت سنجیده تر عمل کرده و صرفا به کلی گویی، نقد گذشته، وعده‌ها و شعارهای هیجانی اکتفا نکنند.

دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی، بیان کرد: انتظار جامعه این است که در دهه پنجم انقلاب، نامزدها با شناخت واقعیت‌های جامعه، نقاط قوت و ضعف، تهدیدها و فرصتها برنامه‌ جامعی ارائه کنند تا امید به تحول و بهبود اوضاع برای مردم ملموس شود و انگیزه مشارکت مضاعف گردد. مردم از ناکارامدی، تعلل، کم کاری و در مواردی رها کردن امور توسط دولت‌مردان ناراحت هستند و به دنبال گزینه‌ای هستند که دارای فکر و اندیشه بوده و برای برون رفت کشور از مشکلات به خصوص در حوزه اقتصادی برنامه‌های روشن و عملیاتی داشته باشد، برای مثال بایستی معلوم شود که نوع تعامل در عرصه سیاست خارجی با کشورهای غربی و منطقه چگونه خواهد بود؟

او در پایان گفت: در برخی کشورها مانند آمریکا، نامزد ریاست جمهوری قبل از انتخابات, معاون اول و یا افراد کلیدی همراه خود را به مردم معرفی می‌کند، این اقدام خوبی است که باعث می‌شود تصمیم گیری توده‌های مردم بهتر صورت گیرد، بنابراین همانطور که اشاره شد در حال حاضر اگر ذکر اسامی وزرا به طور قطعی برای نامزد سخت و دشوار باشد, لااقل می تواند اعضای اصلی کمیته های سیاست داخلی، فرهنگی، علمی، اجتماعی، اقتصاد، سیاست خارجی و امنیتی را اعلام کند تا نوع نگاه او مشخص شود و البته انتخاب نهایی وزرا موکول به تصویب و همکاری نمایندگان مجلس است که به آنها رای اعتماد دهند یا خیر.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا