ورزشی

کایزن، از مدیریت تویوتا تا ساخت اسطوره‌ رونالدو

به گزارش “آلانه”، کریستیانو رونالدو اسطوره پرتغالی یوونتوس با انتشار پستی در شبکه‌های اجتماعی از علاقه خود به کایزن پرده برداشت. یک فلسفه معنوی ژاپنی که صبر و کارآمدی را ترویج می‌کند. اما کایزن چیست و چطور به رونالدو در مسیر موفقیتش کمک کرده است؟

 

 

کریستیانو رونالدو چند هفته دشوار را پشت سر گذاشته. این روزهای دشوار برای او از زمانی آغاز شد که پاسخ تست کرونای کریستیانو مثبت شده و او به ناچار در قرنطینه قرار گرفت. با اینکه رونالدو علائم بیماری را نداشت و حالا اعلام شد که او موفق شده کرونا را شکست داده و پاک شود ولی همین دوران قرنطینه باعث شد کریستیانو نتواند در بازی یوونتوس و بارسلونا به مصاف حریف بزرگش لیونل مسی برود. بازی ای که با شکست 2-0 یاران رونالدو به پایان رسید.

 

با اینکه حتی صبورترین افراد در مواجهه به چنین وضعیتی ممکن است کنترل خود را از دست بدهند و دچار خشم بیش از حد یا افسردگی شوند ولی رونالدو با حفظ آرامش خود از نظر ذهنی و روحی محکم و پابرجا ایستادگی کرده و حالا در یک پست توییتری فاش کرد که یکی از علتهای اصلی موفقیتش در این باره فلسفه ژاپنی کایزن بوده است.

 

کایزن چیست؟

کایزن در زنان ژاپنی به معنای بهبود است. از این اصطلاح در دنیای کسب و کار ژاپن به عنوان روشی برای بهبود دائمی در شرکتها و بنگاه‌ها استفاده می‌شود. با اینکه کایزن در ابتدا روشی برای بهبود فرایندهای تولید در ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم بود اما در سالهای بعد به تدریج به یک مفهوم فلسفی در نوع نگاه به زندگی تبدیل شد.

 

شرکت ژاپنی تویوتا از مهمترین پیشگامان استفاده از اصول فلسفه کایزن در کسب و کار بوده است. رونالدو در عین حال از اصول این فلسفه شرق دور در سطح فردی استفاده کرده است.

 

پست جدید رونالدو و اشاره به فلسفه کایزن

 

کایزن چطور به رونالدو کمک کرده؟

فلسفه کایزن می‌گوید هر فرد به جای تمرکز بر موفقیت‌ها یا ناکامی‌های زودگذر توجهش را به پیشرفتی دائمی و بلندمدت معطوف کند.

 

رونالدو با توجه به اصول همین فلسفه به خود یادآوری کرده که با اینکه چند بازی مهم را از دست داده ولی همچنان می‌تواند در ادامه فصل برای یوونتوس بدرخشد و تاثیرش در میدان را به رخ بکشد. تیم آندره‌آ پیرلو در غیاب رونالدو به مشکل برخورده و در چهار بازی قبلی خود تنها یک پیروزی بدست آورده است.

 

 

به نظر می‌رسد کایزن در شکل‌گیری اخلاق کاری رونالدو در سالهای گذشته هم نقش بسیار مهمی داشته است. رونالدو روش خود یعنی تلاش مداوم برای رسیدن به اهداف آتی را از کایزن وام گرفته و به خاطر همین روحیه و اخلاق حرفه ای ستایش شده است.

 

رونالدو بعد از آنکه رقیبش مسی در سال 2019 فاتح توپ طلا شد هم با اشاره به اصول فلسفه کایزن در شبکه‌های اجتماعی نوشت: ” صبر و استقامت دو ویژگی‌ای است که افراد حرفه ای را از آماتورها متمایز می‌کند. هر آنچه امروز بزرگ است زمانی کوچک بوده. کسی نمی تواند همه کار بکند ولی هر کس باید هر آنچه در توان دارد انجام دهد تا رویاهایش را به واقعیت تبدیل کند. فراموش نکنید که پس از هر شب سیاهی صبح خواهد آمد”.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا