سیاسی

ساخت مستند از ١۴ روز پایانی زندگی سردار سلیمانی

پنل اس ام اس هیرو

نشست خبری ستاد سالگرد شهید حاج قاسم سلیمانی برگزار شدبه گزارش خبرنگار حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه آلانه، حسین امیرعبداللهیان مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی صبح امروز شنبه ١٠ آبان ماه در نشست خبری ستاد سالگرد شهید حاج قاسم سلیمانی که در باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، گفت: در ابتدا لازم است تا یاد و خاطره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی قهرمان مبارزه با صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها و همراهانشان شهید پورجعفری، مظفری نیا، طارمی و شهید ابو مهدی المهندس که همگی از قهرمانان مبارزه با تروریسم در منطقه هستند را گرامی بداریم.

وی ادامه داد: در هفته‌های نزدیک به نخستین سالگرد شهادت سردار سلیمانی و همراهانشان در فرودگاه بغداد هستیم. سردار سلیمانی به دست تروریست شماره یک جهان یعنی آمریکا ترور شد و به شهادت رسید.

امیر عبداللهیان درباره ویژگی‌های نخستین مراسم سالگرد سردار سلیمانی گفت: در بزرگداشت سردار سلیمانی باید علاوه بر شخصیت نظامی او به سایر ویژگی‌های سردار سلیمانی هم توجه کرد؛ چرا که او فردی ذوابعاد بود و وجوه شخصیتی داشت که یک مکتب را در راستای مکتب اسلام، امام خمینی بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقلاب اسلامی ایجاد کرد که از آن با نام مکتب سلیمانی یاد می‌شود.

وی افزود: ویژگی‌های مکتب سلیمانی ایجاب می‌کند که با توجه به شرایط دنیای کنونی آن را از طریقه‌های مختلف به تصویر بکشیم.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه پیشنهادات مختلفی برای برگزاری مراسم سالگرد سلیمانی به بنیاد شهید سلیمانی ارائه شده است، اظهار کرد: از ماه‌ها قبل دوستداران سردار سلیمانی از داخل ایران، منطقه و حتی در آمریکای لاتین و داخل آمریکا و اروپا مرتب ایده‌های مردمی خود برای گرامیداشت یاد و خاطره سردار سلیمانی و اولین سالگرد او را دنبال کردند و در نتیجه مسئولان در جمهوری اسلامی ایران بر آن شدند برای آنکه یک گرامیداشت در خور شخصیت والای سردار سلیمانی برگزار شود، ستادی به این منظور شکل گیرد که این کنفرانس خبری اولین برنامه در این راستا است و در مراحل مختلف اطلاع رسانی خواهد شد.

سخنگوی ستاد بزرگداشت اولین سالگرد شهید حاج قاسم سلیمانی با بیان اینکه بنیاد بزرگداشت شهید سلیمانی از نخستین روز‌های پس از شهادت او آغاز به کار کرد، گفت: بنیاد شهید حاج قاسم سلیمانی از نخستین روز‌ها با حمایت‌های مردمی و دختر شهید سلیمانی آغاز به کار کرد و قرار است تا شخصیت سردار سلیمانی را به خوبی به دنیا بشناساند و مانع از تحریف شخصیت او شود. در این راستا بنیاد سردار سلیمانی برنامه‌هایی را هم برای نخستین سالگرد بزرگداشت او ترتیب داده است.

وی ادامه داد: یکی از برنامه‌هایی که بنیاد سردار سلیمانی دنبال می‌کند ساخت مستند از ١۴ روز پایانی زندگی سردار سلیمانی است که در سالگرد او به نمایش در می آید. دیگر برنامه‌ای که این بنیاد تهیه کرده رونمایی از آثار مکتوب خود سردار سلیمانی است. سردار سلیمانی علاوه بر اینکه یک شخصیت ممتاز نظامی بود, نویسنده خوبی نیز بود. سردار سلیمانی چند دفتر از خاطرات ابتدای دوران کاری خود  را مکتوب کرده است. سردار سلیمانی همواره بسیار مطالعه می‌کرد و به نوشتن بسیار علاقه داشت.

سخنگوی ستاد بزرگداشت اولین سالگرد شهادت سردار سلیمانی تصریح کرد: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی فردی بود که بسیار مطالعه می کرد و در کنار فعالیت‌های میدانی در مبارزه با تروریسم و صهیونیسم و تلاش‌های شبانه‌روزی برای تامین حداکثری امنیت ملی کشور، منطقه و جهان، بسیار مطالعه می‌کرد و بسیار می نوشت. فراموش نمی‌کنم که یک بار در یک جلسه او [سردار سلیمانی] اشاره کرد که ده‌ها دفتر صدبرگ مملو از همه مطالب و جلسات من و خاطراتی که در دوران کاری خودم تا به امروز دارم، موجود است.

وی ادامه داد: برگزاری کنگره علمی در بررسی ابعاد شخصیتی سردار سلیمانی و مکتب سلیمانی از دیگر برنامه‌هایی است که همزمان با اولین سالگرد، مورد توجه ستاد برگزاری مراسم سالگرد و همچنین بنیاد سلیمانی قرار دارد. به صورت خودجوش هزاران پیشنهاد به بنیاد سلیمانی و به ستاد رسیده, اما به زودی فراخوان و آدرس سایت و فضای مجازی اعلام می شود تا هر گونه ایده علمی، پژوهشی، تولید محصولات هنری و فرهنگی در خصوص شخصیت سردار سلیمانی در این مجموعه ارائه شود.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: در بعد بین المللی، در بُعد حقوقی و در بعد سیاسی، اولا بحث انتقام سردار سلیمانی هنوز موضوع اصلی و اساسی جمهوری اسلامی ایران است. این یکی از موضوعاتی است که از سراسر دنیا در این ماه های گذشته از جمهوری اسلامی ایران مطالبه می کنند. دو اتفاق در ترور شهید سلیمانی و ابو مهدی المهندس افتاد. اتفاق اول این بود که خودروی سردار سلیمانی و همراهانش مورد اصابت قرار گرفت و اتفاق دوم نیز این بود که سردار سلیمانی و همراهانش در این حادثه تروریستی در فرودگاه بین‌المللی بغداد به عنوان مهمان رسمی دولت وقت عراق به شهادت رسیدند. جمهوری اسلامی ایران پاسخ و انتقام خودروی منهدم شده سردار سلیمانی را با پرتاب ۱۳ موشک بالستیک نقطه زن به پایگاه استراتژیک آمریکایی در منطقه «عین الاسد» عراق داد, اما پاسخ به ترور سردار سلیمانی قطعاً و بدون تردید، خروج آمریکایی‌ها از منطقه خواهد بود که در آینده نه چندان دور این اتفاق خواهد افتاد و جهانیان شاهد این مسئله خواهند بود.

امیرعبداللهیان درباره جزئیات برگزاری نخستین مراسم سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی تصریح کرد: برنامه ریزی برای برگزاری نخستین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در ستاد گرامیداشت نخستین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی به صورت گسترده انجام شده و اگر شرایط اجازه دهد بخشی از برنامه‌ها به طور حضوری خواهد بود و بخش دیگر این مراسم با توجه به محل تدفین پیکر حاج قاسم سلیمانی در کرمان و با رعایت اصول بهداشتی برگزار می شود. همچنین برنامه‌هایی برای تهران پیش بینی شده  که به دلیل میزان علاقه مردم ایران و جهان و پیگیری های آنها برنامه ها در سراسر استان ها مورد توجه قرار گرفته است، اما اینکه چه میزان از این برنامه ها را می توان حضوری و با رعایت اصول بهداشتی انجام داد و چند درصد از برنامه ها به صورت فضای مجازی برگزار خواهد شد، اجازه دهید که متناسب با شرایط ستاد مبارزه با کرونا در هفته‌های آینده اطلاع رسانی دقیق کنیم.

وی افزود: ستاد مرکزی گرامیداشت سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی در ذیل خودش ستادهای فرعی متعددی دارد که به تعداد استانهای کشور است و در کشورها دیگر نیز کارگروه هایی فعال هستند.

مدیرکل بین الملل مجلس شورای اسلامی درباره آخرین وضعیت پرونده محاکمه تروریست‌‌های مقصر در شهادت سردار سلیمانی، خاطر نشان کرد: درباره دادگاه ویژه سردارسلیمانی، ریاست قوه قضائیه از روزهای آغازین ترور، دادگاه خاصی را مأمور این قضیه کرد که این دادگاه می توانست به دو شکل عمل کند. فرض اول این بود که به سرعت یک رای را صادر کند و فرض دوم این بود که پرونده کاملاً تکمیل شود به طوری که در سطح بین المللی و محاکم جهانی قابل دفاع و ارائه باشد. برای همین بازپرس این دادگاه در سفرهای متعدد به عراق و محل وقوع این حادثه تروریستی تمام مستندات اصلی را جمع آوری کرده و دستگاه‌های ذیربط قضائی، امنیتی و سیاسی عراق کمک شایان و قابل توجهی را در این موضوع داشتند.

وی در پایان گفت: بسیار امیدوار هستیم که در آستانه نخستین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی و همراهانش شاهد صدور یک رای قضائی قوی تاثیرگذار و قابل پیگیری باشیم و این موضوعی است که به صورت هفتگی مد نظر رئیس قوه قضائیه قرار دارد و تاکنون جلسات مختلف و پیگیری های گوناگون انجام شده است، حتی در بحث اینکه آیا جاسوسانی می‌توانستند در این حادثه نقش داشته باشند هم بررسی می شود. اما اجازه می خواهم تا مراحل تکمیل این پرونده و اعلام آن از طریق مراجع قضائی، بیش از این مطلبی را عرض نکنم.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا