سیاسی

کاربرد دین در عرصه‌های درونی و فکری است/ دین برای مقابله با ویروس‌های ظاهری نیامده است

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، آیت الله رضا رمضانی دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در وبینار ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با بلایا و مصائب که به صورت اینترنتی و به همت مجمع تقریب مذاهب به مناسبت هفته وحدت برگزار شد، اظهار کرد: امروزه جامعه بشری نیازمند به شناخت پیامبر اکرم از جهات مختلف است تا بحث الگو پذیری در سیره علمی و عملی بیشتر خود را نشان دهد.

وی افزود: ما باید نسخه شفا بخش جامعه امروز بشری را در عرصه‌های مختلف عمل به سیره پیامبر (ص) بدانیم.

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با بیان اینکه از وقتی ویروس کرونا در جامعه جهانی مطرح شد حرف‌های زیادی زده شد، گفت: ما باید از این منظر نگاه کنیم که بعد از انتشار وسیع این ویروس برخی گفتند که آموزه‌های دینی کارآیی خود را از دست داده است و مساجد و جماعات تعطیل شد و عتبات و زیارتگاه‌ها تعطیل شد.

وی با بیان اینکه برخی گمان می‌کنند که علم در این جا بر دین پیروز شد گفت: برخی چنین برداشتی را هم در بحث علم و دین مطرح می‌کردند و در قرن ۱۷، ۱۸ و ۱۹ بحث تعارض علم و دین را مطرح کردند در حالی که ما معتقدیم که اگر کسی عقل نداشته باشد دین هم نخواهد داشت و عقل و دین ملازم همدیگر هستند.

رمضانی با بیان اینکه هر جا که عقل باشد دین و حیا هم هست گفت: به حکم عقل است که انسان نیاز به دین و نبی که واسطه بین خالق و مخلوق است را درک می‌کند.

وی با بیان اینکه علم و دین هر کدام ساحتی دارند گفت: ساحت علم تأمین رفاهیات بشر است و هر چه علم پیشرفت کند رفاه بشر بیشتر می‌شود و طبیعت را به تسخیر اسنان در می‌آورد و این ویروس هم که جامعه بشری را تهدید می‌کند باید تلاش بکنیم که سلطه بر آن پیدا شود و درمان آن پیدا شود و این از وظایف دانشمندان است.

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت (ع) وظیفه دین را هدایت روح و فکر و اخلاق انسان دانست و این که آدمیان مبتلا به ویروس‌های اخلاقی و عقیدتی مانند شرک و کفر و نفاق نشوند، گفت: قرآن برای هدایت جامعه بشری آمده است و اینکه انسان خرد ورز باشد و اهل معنا باشد و توجه به معنای عالم داشته باشد؛ ساحت دین ساحت اتصال و ارتباط با خدا است تا انسان به کرامت برس

د.وی گفت: انسانی که از این کرامت بر خوردار شود، متعلم به تعلیم خدا خواهد بود و این که انسان‌ها این شایستگی را پیدا کنند که به اوج معرفتو عشق و محبت به خدا می‌رسند فضیلت و کرامت است و ارتباط با خدا ملاک برای همه ارتباطات خواهد بود.

رمضانی ابراز کرد: آنچه که ما اعتقاد داریم این است که ساحت دین انسان را از ویروس‌های خطرناک درونی رها می‌کند و از بحران های معنوی و اخلاقی و عقیدتی که بحران درونی و روانی است انسان را خلاص می‌کند.

وی بیان کرد: دین برای مقابله با ویروس‌های ظاهری نیامده است که ما کارآیی مراقد مطهره را از بین بردن این ویروس‌ها بدانیم بلکه ویروس اثر وضعی خود را بر مراقد هم می‌گذارد و حتی برخی از معصومین ما با برخی از این ویروس‌ها و سم‌ها مسموم شده اند.

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت (ع) تصریح کرد: نباید این حرف رازد و توقع را داشت که چرا مراقد مطهره نتوانستند ویروس را از بین ببرند و تعطیل شده اند، زیرا این یک امر طبیعی است و ساحت دین ساحت دیگری است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا