سیاسی

عراقچی: آتش بس در مرحله دوم طرح ایران برای حل مناقشه قره باغ قرار دارد

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، سید عباس عراقچی فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران برای حل مناقشه قره باغ که به منظور معرفی این طرح به کشور‌های درگیر و همچنین کشور‌های تاثیرگذار در سفر منطقه‌ای حضور دارد، روز پنجشنبه در دومین مقصد این سفر رایزنی‌هایی را در مسکو داشت و با خبرگزاری ریانووستی گفت‌وگو کرد.

عراقچی درباره ابتکار تهران برای دستیابی به صلح در قره باغ و اینکه آیا این به معنای تشکیل فرمت جدید مذاکره‌ای برای حل و فصل در قره باغ با کشور‌هایی که شما به آن‌ها سفر می‌کنید، است؟ بیان کرد: مهمترین ویژگی طرح ایران در این است که یک رویکرد منطقه‌ای دارد و از طریق یک رویکرد منطقه‌ای و با مشارکت کشور‌هایی که در منطقه تاثیرگذار هستند با این بحران مبارزه و مواجهه بکنیم. طبیعتا روسیه از مهمترین این کشور‌ها است و همینطور ترکیه.

وی افزود: ویژگی دوم آن واقع بینی آن است و توجه به واقعیات. همانطور که می‌دانید تاکنون سه دور آتش بس در قره باغ برقرار شده که شکست خورده است. به نظرم یکی از دلایلش این است که واقعیت منطقه و واقعیات میدانی در آن لحاظ نشده است. طرح جمهوری اسلامی ایران در واقعیت آتش بس را به مرحله دوم می‌برد و در قدم اول بر یکسری اصول تاکید می‌کند و از کشور‌های درگیر می‌خواهد که آن‌ها هم پایبندی خودشان را ثابت کرده و عملا آن را نشان دهند و به آن احترام بگذارند.

معاون وزیر خارجه بیان کرد: این اصول شامل اصول پذیرفته شده بین المللی به علاوه یکسری اصول خاص که مربوط به این بحران می‌شود که شامل خاتمه اشغال، احترام به تمامیت ارضی، احترام به حاکمیتها، اصل تغییر ناپذیری مرز‌ها که خیلی مهم می‌باشد، احترام به حقوق اقلیت‌ها، احترام به حقوق بشردوستانه، عدم حمله به مراکز و افراد غیر نظامی، بازگشت آوارگان و اصولی از این دست که مورد پذیرش بین المللی قرار دارد. بر پایه این اصول است که می‌بایست مذاکرات شکل گیرد و حتی آتش بس نیز بر پایه این اصول شکل گیرد.

این دپیلمات ارشد ایرانی یادآور شد: ما خیلی دقت کردیم که در تبیین این پیشنهاد واقعیت صحنه درگیری را در نظر بگیریم، اهداف هر دو طرف را نظر بگیریم، هم آذربایجان و هم ارمنستان و به شکلی آن را طراحی کنیم که قابل پذیرش باشد، کشور‌های تاثیرگذار منطقه در آن حضور و مشارکت داشته باشند و امیدوار هستیم که این طرح بتواند راهی را برای صلح پایدار در منطقه قره باغ ایجاد کند.

وی متذکر شد: البته کار به این راحتی نیست و مشکلات عدیده‌ای وجود دارد و دخالت‌هایی از خارج از منطقه و توسط کسانی وجود دارد که چندان تمایلی به صلح در این منطقه ندارند.

عراقچی خاطرنشان کرد: تلاش‌ها و ابتکار جمهوری اسلامی ایران نافی سایر ابتکارات و تلاش‌ها برای حل و فصل این مناقشه نیست، اما ما معتقدیم بحران‌های منطقه‌ای راه حل منطقه‌ای دارند.

فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این سوال که آیا واقعا ایران آماده است در حل و فصل قره باغ میانجگیری کند؟ آیا شما این مسئله را با رودنکو معاون وزیر خارجه روسیه در میان گذاشتید؟ عنوان کرد: با توجه به اهمیت موضوع و روابط خوبی که جمهوری اسلامی ایران با هر دو کشور ارمنستان و آذربایجان دارد و همچنین شرایط و حساسیت‌های خاص این منطقه، ایران به طور جدی همواره آمادگی خود را برای برای “برقراری آتش‌بس، آغاز گفتگو و استقرار صلح و آرامش” اعلام کرده است. در گفتگو‌هایی که در این سفری که به آذربایجان انجام شد و در مسکو، ایروان و آنکارا ابتکار و طرح جمهوری اسلامی ایران که مبتنی بر سازو کار‌های منطقه‌ای است را با مقامات عالی این کشور‌ها مطرح و مورد گفتگو قرار خواهیم داد.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به این پرسش که چه قدم‌های مشخصی را ایران در راستای تشدید تنش نظامی در کنار مرزهایش برخواهد داشت؟ آیا ایران با در نظر داشتن اینکه چندی پیش پهپاد منهدم شده در خاک ایران فرود آمد، مرزهایش با آذربایجان و ارمنستان را با سیستم‌های ضد هوایی تقویت خواهد کرد؟ و اگر پاسخ مثبت است (یعنی ایران در نظر دارد استقرار سیستم‌های ضد هوایی را تقویت کند) آیا این کشور مذاکراتی را با روسیه در خصوص خرید سیستم‌های S-۴۰۰ صورت خواهد داد و یا سیستم‌های تولید داخلی «باور-۳۷۳» را به کار خواهد گرفت؟ عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای آغاز این درگیری‌ها به دلیل همجواری با کشور‌های آذربایجان و ارمنستان اوضاع را مورد رصد قرار داده و اقدامات و تمهیدات لازم را به مورد اجرا گذاشته است.

وی گفت: ایران از توان دفاعی و نظامی خوبی برخوردار است و سیستم‌ها و تجهیزات نظامی بومی کشورمان از قابلیت‌های بالایی برخوردار می‌باشند. قطعا در هر کجا که احساس نیاز شود برای تامین و تهیه نیازهایمان اقدام خواهیم کرد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا