سیاسی

کرونا ویروس آزمایش الهی برای جهان بشریت است

پنل اس ام اس هیرو

مفتی اعظم سلطنت بروئنی دارالسلام در کنفرانس وحدت اسلامی:

کرونا ویروس آزمایش الهی برای جهان بشریت استبه گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، حاجی شیخ عبدالعزیز بن جنید، مفتی اعظم سلطنت بروئنی دارالسلام در پیام ویدیوئی به کنفرانس وحدت اسلامی که با استفاده از بستر رسانه و فضای مجازی برگزار شد، گفت: به شکل ویژه از جناب حجت‌الاسلام آقای دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی کمال تشکر و قدردانی را به عمل آوریم که از ما برای حضور در این اجلاس دعوت کرد.

وی ادامه داد: بر کسی پوشیده نیست که در اواخر سال ۲۰۱۹ ویروس کرونا در جهان ظاهر شد و پس از آن در ماه مارس سال جاری، سازمان بهداشت جهانی (WHO) آن را به عنوان پاندمی معرفی کرد که در نتیجه آن سبب برانگیخته شدن حالت ترس و هراس در میان جهانیان شد.

شیخ جنید اضافه کرد: گسترش این پاندمی مخوف و ترسناک به عنوان یک فاجعه شدید به حساب می‌آید، اما با این وجود، ما از آن رو که مسلمانیم می‌بایست که این موضوع را قضا و قدری از سوی خداوند عز و جل بدانیم؛ همانگونه که خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: اعوذ بالله من الشیطان الرجیم؛ ما اصاب من مصیبه الا باذن الله: هیچ مصیبتى جز به اذن خدا نرسد.

وی افزود: در طول تاریخ بشریت، هیچگاه نبوده که انسان‌ها از هجوم مخلوقات که از جمله آن‌ها هجوم ویروس است، در امان بوده باشند، در جهان امروز، خداوند بر ما ویروس فرستاده که از جمله انواع مخلوقات زنده و بسیار دقیق به شمار می‌رود. باید دانست که خداوند هر موجودی را که خلق می‌کند در آن حکمتی نهفته است.

مفتی اعظم سلطنت بروئنی دارالسلام با اشاره به این‌که اقدامات مختلفی برای ممانعت از هجوم این ویروس و مبتلا ساختن مردم صورت پذیرفته است، یادآور شد: ما دستورات تمامی مقامات ذیربط و در راس آن‌ها مقامات بهداشت و درمان را به اجرا در آوردیم. اکنون وقت آن رسیده است که منتظر تولید واکسن این بیماری باشیم که طرف‌های بسیاری بدین منظور مشغول فعالیت هستند.

وی عنوان کرد: برونئی دارالسلام نیز از دایره ابتلا به این ویروس کشنده مستثنا نبوده است. در ماه مارس سال ۲۰۲۰ بود که اولین مورد ابتلا به این ویروس در کشور ما شناسایی و ثبت شد. برای مقابله با این همه گیری، برونئی دارالسلام موارد ذیل را در دستور پیگیری خود قرار داد:

اول: اتخاذ اقدامات زودهنگام پیش از انتقال و گسترش این بیماری واگیردار که از سوی مقامات و در راس آن‌ها وزارت بهداشت انجام شد و بسیاری از طرف‌های دولتی و غیر دولتی در این زمینه به یاری این وزارتخانه شتافتند تا برونئی دارالسلام آمادگی کامل برای مقابله با این همه گیری را داشته باشد.

دوم: در پی ثبت اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در برونئی دارالسلام، تمامی بخش‌های دولت به شکل فوری اقدام به اتخاذ تدابیر پیشگیرانه کردند و در این راستا نصایح و راهنمایی‌های دانشمندان و دیگر کارشناسان ذیربط را به کار بستند.

سوم: علاوه بر پایبندی تام، نسبت به استفاده کامل از تمام امکانات، برونئی دارالسلام خود را نسبت به اجرای دستورات قرآنی و نبوی برای قدرتمند ساختن خود در این زمینه متعهد می‌داند. ما اطمینان کامل داریم که قرآن کریم برای ما شفا و رحمت است؛ در کنار آن، در حدیث شریف آمده است که قضا و قدر را تنها دعا دفع می‌کند.

چهارم: این دستورات پیشگیرانه شرعی که از ذکر‌ها و دعا‌های مخصوص برگرفته می‌شود در خانه‌ها، مساجد و دیگر اماکن خوانده شده وعلاوه بر آن در رسانه‌ها نیز پخش می‌شوند، به ویژه رسانه‌های صوتی و تصویری مانند رادیو و تلوزیون و این اقدام تا به امروز ادامه دارد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا