ورزشی

قلعه‌نویی: ١٢ سال جنگیدم به تیم ملی برگردم

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش “آلانه”، هرچند قلعه نویی طی چند سال دوری از استقلال در آستانه فصل بیستم رقابت های لیگ برتر از هر زمان دیگری نسبت به این چند سال اخیر به نیمکت آبی‌پوشان نزدیک شده اما در نهایت یک تیم آبی پوش دیگر در لیگ یعنی گل گهر سیرجان را انتخاب کرده و به عقیده خودش به شدت از این انتخاب راضی است. با این حال و در آن روزهایی که تنش ها برای انتخاب سرمربی استقلال به اوج رسیده و محمود فکری بین این باشگاه و نساجی برای توافق به منظور انتقالش به جمع آبی پوشان سرگردان بود سرمربی اسبق استقلال تاثیرگذاری خود در این خصوص را ایفا کرده و در تماس با مسئولان نساجی که با آن ها رفاقت قدیمی و دیرینه دارد در خواست می کند تا طرفین در یک جلسه مشکلات را برطرف کنند تا برخی رسانه ها از نقش پررنگ این سرمربی برای انتقال فکری به استقلال نیز یاد کنند.
بر همین اساس روزنامه فرهیختگان بعد از مدت ها بار دیگر به سراغ قلعه‌نویی رفته و با او در خصوص انتخاب گل گهر، تعویق رقابت‌های لیگ، قوانین عجیب و غریب وضع شده در فوتبال ایران و البته شرایط نامناسب این روزهای استقلال با وی همکلام شده که متن آن را در زیر می خوانید:

 

 

*از تعویق لیگ برتر به عنوان یکی از سرمربیان حاضر در این لیگ صحبتمان را آغاز کنیم، هرچند این تأخیر باب میل برخی تیم هایی بود که دیرتر کار خود را آغاز کردند. 
-اگر قرار است پیشرفت کنیم و اگر قرار است فوتبال ما ارتقا پیدا کند باید یک برنامه مدون یک چشم انداز داشته باشیم‌. به طور مثال آن زمان که سرمربی تیم ملی بودم در سال ۲۰۰۷ به اجلاس هلسینکی رفتم و در آن زمان در این اجلاس برنامه ۲۰۲۰ خود را ارائه کردند اما در مملکت ما و در فوتبال ما برنامه می دهند اما ۲۴ ساعت قبل از آن این برنامه به هم می‌خورد! مثلاً برای بازی پرسپولیس و سپاهان ۴۰ هزار بلیط فروخته اما صبح بازی گفتند بدون تماشاچی. این موضوع چه توجیهی دارد؟ اگر به خاطر کرونا بود که از یک ماه قبل کرونا بود. بعد هم که سایت باشگاه ۴۰ هزار بلیت می فروشد و مردم از این مسابقه استقبال می کنند و صبح بازی آن را بدون تماشاگر می کنند، همه اینها به خاطر عدم برنامه ریزی و عدم حضور افراد و مربیان لایقی است که باید در این فوتبال بر سر کار باشند اما نیستند.

 

*پس از این موضوع خیلی رضایت ندارید؟
-در هر صورت هر کسی را بهر کاری ساختند الان هم که فوتبالی ها خانه نشین هستند و یک سری آدم آمده و فوتبال را دستشان گرفتند و کلیت قضیه همین است. ما نیز بر اساس همان شش هفته برنامه ریزی مان را کرده بودیم که ناگهان گفتند بازی ها عقب می‌افتد. اگر یادتان باشد بازی استقلال و سپاهان را هم به خاطر آلودگی هوا ۳ ماه به تعویق انداختند اما همان روز در تهران یک بازی دیگر برگزار شد و انگار همان یک تکه هوا آلوده بود. پس اینها نشان می دهد به جز فوتبال یک سری دیگر از مسائل هم در روند و شرایط به وجود آمده تاثیر گذار هستند.

 

*فکر نمی‌کنید این صحبت‌ها و انتقاداتی که جدیدا مطرح می‌کنید برایتان گران تمام شود؟
-ما که عادت داریم هر روز برویم به دادگاه و بیاییم و ببرند… دیگر باید با این مسائل بسازیم، به هر حال با تعویق لیگ تیم هایی که با برنامه جلو رفتند ضرر کردند.

 

*از انتخاب گل گهر برای ادامه فعالیت فوتبالی خود راضی هستید؟ -در هر صورت این باشگاه پر افتخار ترین و یکی از با تجربه ترین سرمربیان لیگ برتر را برای فصل جدید به خدمت گرفت.
اگر پر افتخار هستم به لطف خدا و اهل بیت است اما تیم‌هایی که آدم انتخاب می‌کند با مطالعه انتخاب می شود، به هر حال گل گهر را هم بر اساس شرایطی که داشت انتخاب کردیم، البته جا دارد از استاد خودم جناب آقای جلالی هم تشکر کنم که زحمات زیادی را سال گذشته برای این تیم کشیدند. شرایط تیمی ما بد نیست و بر اساس صحبت هایی که داشتیم قرار شد تیمی را درست کنیم که فصل اول ثبات تیمی داشته باشد، همین. در مجموع از انتخابم هم بسیار راضی هستم.

 

*یک مقدار هم در مورد قانون جدید وضع شده در فوتبال ایران صحبت کنید. این درست به خاطر یک مربی ناکارآمد که هیچ دستاوردی در تیم‌ملی نداشت ناگهان قانون‌منع جذب مربیان و بازیکنان خارجی مصوب شود؟
-این یک تصمیم اشتباه و کار غلط بود. در هر صورت انتخاب‌ها باید از یک کمیته عبور کرده و باید یک سری شاخصه ها و فیلتر ها وجود داشته باشد تا به اسم یک مربی برسند، تازه بعد از آن مباحث حقوقی پیش می آید و باید قراردادی بسته شود که حقوق بیت‌المال این وسط ضایع نشود، الان باید حدود ۲۰۰ میلیارد با جریمه ها به ویلموتس پرداخت شود این در حالی است که هزینه ساخت استادیوم فولاد با شرایط اقتصادی امروز ۱۸۰ میلیارد تومان تمام می‌شود و این یعنی درست ما اندازه رقم ساخت یک استادیوم مدرن و مجهز را را باید به ویلموتس بدهیم. این اتفاقات می افتد چون هر کسی سر جای خودش نیست. الان شما بهترین کارخانه صنعتی به طور مثال همین کارخانه گل گهر را یا فولاد مبارکه و یا مس کرمان را به عنوان شرکتهای پر سود ده به دست من بدهید، من طی دو سه ماه آنجا را نابود می کنم چون کارم این نیست و در فوتبال ما هم همین شرایط وجود دارد. البته حدود ۱۰۰ میلیاردی هم هزینه شفر و برانکو شده است. حالا به این مسائل کاری ندارم اما به خاطر همان سوالی که کردید صورت مسئله را پاک کردند و الان می بینید که بازیکنی که پارسال ۱ میلیارد قراردادش بود الان می‌گوید ۵ میلیارد چون چنین قانونی وضع شده است. وقتی بازیکن خارجی نتواند بیاید از آنجایی که بازیکن با کیفیت هم کم است این رقم‌ها باب شده است. این طور که نمیشود، البته این قانون هم مثل قانون سقف قرارداد هاست که چند سال پیش ایجاد کردند که به فوتبال ما یک لطمه بزرگ زد و این قانون جدید هم چند وقت دیگر برداشته می شود و اینجا بیشتر از ۵۰۰ میلیارد تومان پول فقط به خاطر وضع این قانون بیشتر از چیزی که باید، رد و بدل خواهد شد! حالا چطور می‌خواهند این اتفاق را توجیه کنند و در ادامه هم بعد از شش ماه و یکسال این قانون را بر می دارند و این وسط فقط همین ۵۰۰ میلیارد تومان پول بیشتر جابه جا خواهد شد،

 

*اگر به گذشته نه چندان دور برگردیم با توجه به این که گزینه وزارت ورزش برای سرمربیگری تیم ملی شخص شما بود، از اینکه این اتفاق نیفتاد و در آن برهه زمانی به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب نشدید، پشیمان نیستید؟
-آدم نباید به گذشته برگردد اما اتفاقاً کارمان تمام شده بود و دوستان به اصفهان آمده و صحبت‌های لازم را انجام دادیم و سپس هیئت مدیره سپاهان به همراه علی نژاد معاون وزارت جلسه را برگزار کرده و همه کارها شده بود و قرار بود بعد از بازی سپاهان و السد به عنوان سرمربی تیم ملی معرفی شوم اما آقایان در سپاهان ساعت یک نصف شب بیانیه داده اند و گفتند قلعه‌نویی را نمی‌دهیم و ما هم بر اساس تعهدی که داشتیم عمل کردیم‌. به هر حال این فرصتی بود که برایش حدود ۱۲، ۱۳ سال جنگیدم و مبارزه کردم. بعد از آن مناظره تلویزیونی سالها پیش و آن رفتاری که با من کردند، طی این همه سال مبارزه کردیم تا دوباره این فرصت برای سرمربیگری تیم ملی به وجود بیاید که آن اتفاقات افتاد و نشد و حتماً خیریتی وجود داشت.

 

*به نظر می‌رسد سال گذشته سپاهانی‌ها به شما خیلی کم لطفی کردند؟
-نمی خواهم به این فضا ورود کنم و در خصوص این مسائل صحبت کنم.

 

*با همه این تفاسیر دیدار هفته اول گل گهر و سپاهان که برایتان جنبه انتقامی ندارد؟
-فوتبال جای انتقام نیست بلکه جای قشنگی ها و لذت بردن است. همین منچستریونایتد را ببینید چند سال است که شرایط خوبی ندارد اما همیشه استادیوم این تیم پر است و مردم می‌آیند و فوتبال را می بینند و از خود فوتبال لذت می برند، اما در خصوص برد و باخت آن احساسی عمل می کنند. در هر صورت این مسائل برای ما تمام شده و از ما گذشته که بخواهیم به انتقام گرفتن فکر کنیم یا دنبال انتقام گرفتن باشیم. به این بازی هم به عنوان یک بازی لیگی نگاه کرده و همه تلاش مان را هم می کنیم اما نتیجه دیگر دست خداست.

*یک مقدار در مورد شرایط استقلال صحبت کنیم. کاظم اولیایی مدیرعامل اسبق استقلال در مصاحبه ای گفته بود این باشگاه با امیر قلعه نویی در صدر آسیا قرار داشت و شاید به نوعی به قدر نشناسی ها اشاره داشته است. بعد از چند سال ناکامی چطور وضعیت استقلال درست خواهد شد؟
-من نمی‌خواهم درباره جایی که مسئولیت ندارم صحبت کنم. ما آن جایی که وظیفه مان بود و تکلیف شده بود آمدیم و خدمت کردیم. وقتی که استقلال شرایط خوبی نداشت آقای اولیایی و امثال آقایان علی جباری، ملک احمدی و رضا نعلچگر حضور داشتند و ما یعنی بازیکنانی مثل من، سرخاب، بابازاده، ورمزیار و جواد زرینچه در این تیم بودیم و این یعنی تاریخ نوین باشگاه استقلال را این عزیزان ساختند، چون هیچ کس در آن برهه نزدیک به باشگاه استقلال نمی‌آمد و در آن زمان شرایط خوبی نداشتیم و به دسته پایین تر رفته بودیم و به نظرم آن آدم ها ایثار کردند و باعث شدند تا امروز اسم استقلال همچنان پابرجا باشد. شاید اگر بعد از سقوط بلافاصله بعد از یک سال استقلال دوباره بر نمی گشت به راه دیگری رفته و امروز شرایط دیگری بر این باشگاه حکمفرما بود. البته اگر هم ما کاری کردیم برای دل مان کردیم اما حالا جواد زرینچه یا صادق ورمزیار و یا حمید بابازاده و عباس سرخاب کجا هستند یا خود آقای اولیایی که یکی از پر افتخارترین مدیران است کجا حضور دارد؟ هرچند ایشان رئیس شرکت پیشکسوتان محسوب می‌شود و حالا جایگاهی دارد اما انگار اگر در این مملکت سالم کار کنید ریشه تا را می زنند.

از این که از محبوبیت امثال امیر قلعه نویی کم شود برخی چه نفعی می برند؟ ما که محبوبیت نداریم!

 

 

 

 

*در هر صورت حدود ۲۰ سال از زمانی که استقلال بدون شما به عنوان قهرمانی را به دست آورده سپری می شود.
-وقتی یک تیم موفق می شود یک مجموعه در آن نقش داشتند و اینکه به اسم امیر قلعه نویی یا یک فرد نوشته شود من این موضوع را قبول ندارم‌ ما آن زمان خیلی مشکلات داشتیم و پول هم نبود و حتی برای بازی با بوریرام تایلند از مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا با هزار بدبختی به این سفر رفتیم و برگشتیم اما باز حاصل کار، تلاش تیمی بود و اینکه بگویند قهرمانی ها فقط کار امیرقلعه‌نویی بود من آن را قبول ندارم، اما آن موقع با این که پول نبود عشق و علاقه و صداقت و دوست داشتن هواداران و مردم وجود داشت اما حالا این موضوع نه تنها در اینجا بلکه در فوتبال مملکت هم کمرنگ شده است. الان بازیکن می گوید با خانه متری ۱۵۰ میلیون دیگر عشق و صداقت معنایی چه معنایی دارد؟

*در هر صورت با توجه به اتفاقاتی که افتاد به نظر می رسید شما هم به نیمکت استقلال خیلی نزدیک بودید اما سرانجام گل‌گهر را انتخاب کردید.
-به هر حال برای آقای فکری هم آرزوی موفقیت می کنم و بالاخره ایشان جزو فرزندان خوب استقلال هستند و به نظر من سلسله مراتب را طی کرده و در تیم‌های پایین تر تجربه لازم را به دست آورده و حالا به استقلال رسیده است. اتفاقاً چند روز پیش هم در تماسی که با من داشت یکسری تجربیات را در اختیار او قرار داده و صحبت هایی با هم داشتیم. در هر صورت برای او آرزوی موفقیت می کنم و به نظر من او فردی است که کوچکتر و بزرگتری را رعایت کرده و امیدوارم برایش موفق شود.

 

*چه تضمینی است که فکری در استقلال موفق شده و مثل منصوریان و مجیدی سرمایه سوزی نشود؟
-بحث سرمایه سوزی یک بحث دیگر است اما در فوتبال هیچ تضمینی وجود ندارد. مگر زمانی که مورینیو به منچستر رفت و آن همه هزینه شد و بازیکنان ۱۰۰ میلیون پوندی خریدند مگر این باشگاه موفق شد؟ آنها که دیگر مثل ما مشکل زمین تمرین و رفت و آمد را ندارند. در نهایت هم موفق نبودند. پس در فوتبال هیچ ضمانتی وجود ندارد. می‌دانید چرا؟ چون کلیت قضیه این است که یک توپ می خورد و به گل می رود و شما می شوید بهترین مربی دنیا اما یک توپ می خورد به تیر و می آید بیرون و شما اخراج میشوید و سرنوشت همه اینها به یک توپ و ۵ سانتی متر بستگی دارد. به همین خاطر است که فوتبال این همه جذابیت و هوادار دارد اما هیچ تضمینی در آن نیست. حتماً یادتان هست استیل‌آذین چقدر هزینه کرد و همه از این تیم به عنوان مدعی قهرمانی نام می‌بردند اما در نهایت سقوط کرد. پس در فوتبال نمی شود با این صراحت در خصوص امر خاصی صحبت کرد.

 

*از امکانات صحبت کردیم و این در حالیست که یکی از بی کیفیت ترین زمین های چمن در اختیار استقلال و محمود فکری قرار دارد.
-آن زمان که ما بودیم همین امکانات را هم که نداشتیم!

 

*گفته می‌شد در گرفتن رضایت باشگاه نساجی برای پیوستن محمود فکری به عنوان سرمربی استقلال شما نقش موثری را ایفا کردید. 
-در هر صورت چون با آقای رضا حدادیان ارتباط خوبی دارم وقتی این اتفاق افتاد به ایشان توصیه کردم در یک جلسه نشسته و به صورت رسمی با یکدیگر صحبت کرده تا کار به این تنش ها کشیده نشود اما متاسفانه دوطرف یک مقدار شتابزده عمل کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا