سیاسی

نوسانات نرخ ارز در قیمت مسکن تأثیر مستقیم داشت/ تعیین تکلیف ۴۰۰ هزار واحد در طرح اقدام ملی مسکن

پنل اس ام اس هیرو

نوسانات نرخ ارز در قیمت مسکن تأثیر مستقیم داشت/ تعیین تکلیف ۴۰۰ هزار واحد در طرح اقدام ملی مسکن به گزارش خبرنگار خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه آلانه، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در جلسه علنی امروز پارلمان در پاسخ به سئوال رحمت‌الله نوروزی درباره علت کمبود تولید مسکن در کشور اظهار کرد: ما در دو سال گذشته شاهد التهاب‌های زیادی در زمینه نرخ ارز و جنگ اقتصادی علیه کشورمان بودیم که این مسئله اثر خود را بر بخش‌های مختلف اقتصادی و مسکن ایجاد کرد.

وی افزود: بنده در زمان رأی اعتماد تعهد دادم که مسکن مهر تکمیل و از سوی دیگر طرح اقدام ملی مسکن با هدف تولید ۴۰۰ هزار واحد مسکونی به سرانجام برسد.

اسلامی تأکید کرد: تغییرات نرخ ارز روی همه کالا‌ها و خدمات به ویژه زمین و مسکن تأثیر داشته است، اما ما برای رسیدن به تولید و عرضه پایدار مسکن سیاست‌های پایداری را اجرا کرده‌ایم.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: به جز تعداد کمی از واحد‌های مسکونی که مشکل حقوقی دارند اغلب واحد‌های مسکن مهر تحویل داده شده و ما به دنبال تکمیل واحد‌های ناتمام هستیم.

وی ادامه داد: با توجه به هماهنگی‌هایی که صورت گرفت در سراسر کشور اقدامات بسیار خوبی برای تکمیل پروژه‌های مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن انجام شده و شاهد وضعیت پایداری هستیم.

اسلامی افزود: یکی از اقدامات قابل توجهی که انجام شد این بود که متقاضیان واقعی و واجد شرایط مسکن شناسایی شدند که بالغ بر ۴۶۰ هزار نفر هستند و ما توانستیم با فعال سازی سیستم‌های الکترونیکی این مسئله را در دوران کرونا مدیریت کنیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: زمین‌هایی که در اختیار برخی دستگاه‌ها قرار داشت تخصیص داده شده و تفاهم نامه‌هایی انعقاد شد و مطمئن هستیم با حمایت مجلس شورای اسلامی می‌توانیم گام‌های مهم‌تری در عرصه مسکن برداریم.

اسلامی گفت: در قانون اساسی وظایف وزارت راه و شهرسازی به روشنی آمده است و ما باید طبق قانون زمینه خانه دار شدن مردم با اولویت اقشار کم درآمد جامعه را فراهم کنیم. طرح اقدام ملی مسکن یکی از منظم ترین، واضح ترین و بافکرترین برنامه‌های مسکن است که در یک دوره فشرده و کوتاه عملیاتی شده است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: طرح اقدام ملی مسکن در اواخر سال ۹۷ کلنگ زنی شد، اما امروز برخی از مردم خانه‌های خود را تحویل گرفته اند و این نشان می دهد که ما در زمینه احداث و عرضه مسکن اقدامات خود را انجام می دهیم.

اسلامی گفت: البته فقدان زمین در برخی از مناطق کشور یکی از مشکلات جدی ما برای تولید مسکن است به گونه ای که در برخی از نقاط کشور برای اجرایی کردن طرح اقدام ملی مسکن، از مردم زمین خریدیم.

وی افزود: خلاء زمین و عدم تحویل زمین برای تولید و عرضه مسکن موضوع کم اهمیتی نیست و ما با پیگیری و دستورات رئیس جمهور توانستیم تفاهم نامه هایی را در این زمینه منعقد کنیم.

اسلامی گفت: مؤید این مسئله آن است که هفته گذشته ۱۴ هزار واحد مسکن مهر در شهر جدید پردیس به مردم تحویل داده شد و باید بگویم که ما سرباز مردم هستیم و ریاست نداریم و به دنبال پیشبرد پروژه های عمرانی و مسکن هستیم، اما موانع زیادی در این زمینه وجود دارد که باید این موانع را از سر راه خود برداریم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در شرایط کمبود زمین ما توانستیم ۴۰۰ هزار واحد برای اقدام ملی مسکن داشته باشیم که ۹۰ هزار واحد در طرح اقدام ملی مسکن تحویل مردم داده شد و ۴۰ هزار واحد هم در حال تکمیل و تحویل به مردم است و ما در این فرآیند تنظیم کننده و حمایت کننده هستیم و اکثر زمین ها ۹۹ ساله هستند.

اسلامی افزود: ۷۵ هزار نفر نیز از طرف وزارت آموزش و پرورش معرفی شده اند که واجد الشرایط بودند و ساخت ۴۳ هزار واحد مسکونی برای آنان آغاز شده است.

وی تأکید کرد: قیمت دلار به شدت افزایش یافته و همه کارهای ما متأثر از قیمت دلار است و پروژه های عمرانی و مسکن هم از این جهت آسیب دیده اند.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در دولت نهم و دهم ۷۰۰ هزار واحد مسکن مهر به مردم تحویل داده شد اما ما ساخت ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر در کشور را در این دولت آغاز کرده ایم به گونه ای که ۲ میلیون و ۵۰ هزار واحد مسکن مهر تاکنون تکمیل شده است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا