ورزشی

درباره شیخ اکباتان نشین؛ لوطی با مرام 

پنل اس ام اس هیرو

 به گزارش “آلانه ” شیخ انتخاب استراماچونی در فصل گذشته برای خط حمله استقلال بود، به استقلال آمد و در تمرینات این تیم شرکت کرد و در هفته سوم و در مسجد سلیمان برابر این تیم در صحنه ای ساده مصدوم شد و دربی را که هفته بعدش برگزار می شد از دست داد، تا هفته نهم به دنبال رفع مصدومیت بود. بعد از شروع طوفانی او در بازی با تراکتور و هت تریکش بود که استقلال به صدرجدول لیگ هم رسید. او که چند بار در فصل مصدوم هم شده بود به قدری خوب بود که در پایان فصل آقای گل لیگ برتر شد و توانست با زدن 19گل در فصل فوتبالی گذشته لقب بهترین گلزن خارجی تاریخ استقلال را به نام خود ثبت کند.

این ها توانائیهای شیخ در مستطیل سبز است که بر کسی پوشیده نیست؛ او خارج این مستطیل سبز هم توانسته به اندازه کافی یک وجهه مثبت بسازد بطوریکه به دل همه مردم ایران نشسته است. بر اساس مصاحبههایی که انجام داده، رفتارش در زمین و همینطور با توجه به کیفیتی که دارد، همگی باعث شده که اغلب مربیان، هوادارها، خبرنگارها و بازیکنان فوتبال او را دوست داشته باشند. شاید او آن خصوصیاتی که ایرانی ها دوست دارند را داراست چون نشان داد که اهل مرام و معرفت است. دو خصیصه اخلاقی که در ایران اهمیت زیادی دارد. 

وقتی از خوشحالی علیپور در دربی که کپی برداری از او بود به نیکی یاد می کند، یا نگران مشکلات عروقی قلعه نویی در مقطعی از فصل بود و یا وقتی با تمام وجود می گفت من در ایران مادری دارم که برایم قورمه سبزی و  غذاهای ایرانی خوشمزه درست می کند، توانست خیلی زود خودش را در تبدیل به یک چهره محبوب کند. رفتار و گفتارش به یکی از بچه محل های ما در همین اطراف، مثلا نازی آباد یا جوادیه، شاید هم یکی از بچه های نارمک و  سلسبیل و یا همین اکباتانی که خودش در آن جا خانه گرفته، شبیه است.

او خیلی از کارها را انجام داد که کمتر خارجی در این سال ها کرده بود؛ به بدهکارش علیرغم فرصت فسخ قرار داد مهلت می داد و هیچ شکایتی نکرد، برای عهدی که بسته احترام قایل شد و با همین رفتارها دل هوادارها را ربود.

 

صادقانه رفتار کرد، در اوج مشکلات کمبود بازیکن از مربیش درخواست مرخصی یک هفته ای برای بودن در کنار همسر برای تولد فرزندش کرد و قول داد اگر به مرخصی برود در برگشت جبران خواهد کرد، که همین کار را هم کرد و به نظر می رسد باز هم به قولش وفادار است .

از گناه کسی که قراردادش را در رسانه ها انتشار داده است می گذرد و به کارگری که در فرودگاه برایش پشت پا انداخت، چیزی نمی گوید. نگران آینده بچهها و بیماران روی تخت بیمارستان است . شبیه لوطی های اصیل و با معرفت قدیمی است که در جامعه خودشان حل می شدند و نقششان در جامعه را مهمتر از یک آدم عادی می دیدند.

برای هواداران باشگاهش احترام قائل است و از فرصت های متعدد برای فسخ قرارداش استفاده نمی کند، چون می داند که آن ها او را دوست دارند و او برای دل آنها باید بماند. با سه مربی مختلف در استقلال کار کرد و  تا حالا با احترام از دو مربی قبلی خود سخن گفته است و احتمالا درباره مربی جدید هم چیزی جز احترام از او نخواهیم دید و شنید. 

شیخ استقلالی ها  علیرغم رفتن استراماچونی –مربی که او را به ایران آورد- و همچنین اتفاقاتی که در این تیم رخ داد به تعهدی که به باشگاه داده بود پایبند بود و در استقلال ماند. دیاباته یکی از بهترین خارجی های تاریخ فوتبال ایران است و شاید بتواند یکی از محبوب ترین بازیکنانی باشد از یک کشور دیگر به فوتبال ایران پا گذاشته است.
محمدرضا تقی خانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا