سیاسی

این توصیه‌ها، بارِ مهمان ناخوانده را می‌بندد؟

پنل اس ام اس هیرو

روایتی از جلسه رهبر انقلاب با ستاد مقابله با کرونا:

به گزارش  خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه آلانه، حدودا  ۹ ماه از زمانی که مهمانی ناخوانده و ناشناخته در کشور‌ها وارد شده گذشته است. مهمانی که البته خوش قدم نبوده و با ورودش، هزاران مبتلا و فوتی برای خیلی از کشور‌ها به جا گذاشته است. دانشمندان مدت‌هاست که به دنبال راهی برای درمان ویروس کرونا هستند، اما به نظر می رسد در حال حاضر پیشگیری تنها راه درمان آن است. موضوعی که رهبر معظم انقلاب بار‌ها بر آن تاکید داشتند.

در کنار تاکیدات و اقدامات لازم برای پیشگیری از ابتلای مردم کشورمان به کرونا، رهبر معظم انقلاب از همان ابتدا توصیه‌های مختلف و راهبردی را به دستگاه‌ها و مردم داشتند.

۱۳ اسفند سال ۹۸، ایشان بــه تمام نهادهـای زیرمجموعـه خود بـرای همـکاری و کمـک بـه وزارت بهداشــت و مســئولان مرتبــط، بــرای حــل ســریعتر موضــوع و خدمـت بهتـر بـه مـردم دستور دادند و فرمودند که «از همـه دسـتگاه‌هایی کـه مرتبـط بـا دفتـر مـا هسـتند خواسـته‌ایم کـه آنهـا هـم در ایـن زمینـه همـه‌ی امکاناتشـان را در اختیـار مــردم قــرار بدهنــد.»

بر اساس این دستور، نهادهایــی همچــون ســتاد اجرایـی فرمـان امـام، بنیـاد مسـتضعفان، کمیتـه امـداد امـام خمینـی و آسـتان قـدس رضـوی مأمـور شـدند تـا امکانـات خـود را بـرای حـل مشـکل ویروس کرونا بـه میدان بیاورنـد.

در ۱۵ اسفند همان سال و در روز درخت کاری هم ایشان به مردم فرمودند: «از توصیه‌های مسئولان تخطی نکنید».

این توصیه‌ها، بار مهمان ناخوانده را می‌بندد؟

یکی دیگر از موضوعاتی که رهبر انقلاب از همان اوایل شیوع کرونا به آن تاکید داشتند، حمایت از اجرای مصوبات و رعایت مقرراتی بود که مسئولان ستاد ملی مبارزه با کرونا در این زمینه تعیین کرده اند. ایشان در ۱۳ اسفند سال گذشته فرمودند: «توصیه‌ی اول این است که ما کاملا رعایت مقرراتی را که مسئولین برای ما مشــخص می‌کنند، برای خودمان فریضه بدانیم و لازم بدانیم و عمل کنیم».

همچنین ایشان پس از موافقت با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی، به رئیس جمهور و دستگاه‌های ذیربط توصیه کردند که نیاز‌های وزارت بهداشــت، درمان و آموزش پزشــکی از ایــن منبع تامین و حتی الامکان از تولیدات داخلی و با استفاده از شرکت‌های دانش بنیان اقدام شود.

همچنین با فرارسیدن ماه محرم امسال و آغاز عزاداری‌ها برای سالار شهیدان، رهبر معظم انقلاب درباره برگزاری این عزاداری‌ها خطاب به مردم توصیه کردند: «معیار آن چیزی است که کارشناسان بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا می‌گویند». حتی در رابطه با برگزاری مراسم اربعین هم ایشان فرمودند: «رفتن به راهپیمایی اربعین فقط متوقف به صلاحدید مسئولان ستاد ملی مبارزه با کرونا است. اگر گفتند نه، که تا الان گفته‌اند نه؛ همه باید تابع و تسلیم باشند».

این توصیه‌ها، بار مهمان ناخوانده را می‌بندد؟

۲۰ توصیه رهبر انقلاب برای مقابله با کرونا

مقام معظم رهبری در جلسه‌ای که با حضور رئیس جمهور و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا تشکیل دادند، از مسئولان کشور تلاش مضاعف و ابتکارات جدید برای مقابله با ویروس کرونا خواستند. همچنین ایشان ۲۰ توصیه جامع هم بیان کردند که در ادامه آن‌ها را مرور می‌کنیم.

توصیه‌ها خطاب به ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت

اصلی‌ترین محور مقابله با کرونا در کشور ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت است که مقام معظم رهبری خطاب به این ستاد و این وزارتخانه رهنمود‌ها و توصیه‌هایی را بیان کردند: ۱- اولویت سلامت مردم در تصمیم‌ها ۲- اقناع افکار عمومی مردم ۳- ایجاد عقبه قرارگاهی و عملیاتی ۴- آموزش همگانی درباره بیماری ۵-محوریت وزارت بهداشت برای تعیین محدودیت‌ها ۶-شناسایی و معالجه مبتلایان در روز‌های اول ۷-تصمیم جرائم سخت گیرانه برای متخلفان ۸-استخدام نیروی انسانی مورد نیاز ۹-شنیده شدن حرف واحد از ستاد مبارزه با کرونا.

توصیه‌ها خطاب به دولت

با توجه به اختیارات و توانایی‌های گسترده دولت، رهبر انقلاب توصیه‌های خود را به دولت در سه محور بیان کردند:۱-تهیه بسته‌های حمایتی برای آسیب دیدگان ۲-تامین بیمه بیکاری برای بیکار شدگان ۳-به حداقل رساندن مراجعات به دستگاه‌های اجرایی.

این توصیه‌ها، بار مهمان ناخوانده را می‌بندد؟

توصیه‌ها خطاب به شورای امنیت کشور و نیروی انتظامی

با توجه به این که شیوع ویروس کرونا در اماکن پر جمعیت سرعت بیشتری می‌گیرد، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به شورای امنیت کشور و نیروی انتظامی که می‌توانند این امور را کنترل کند، توصیه‌هایی کردند:۱-ضوابط سخت گیرانه در محیط‌های عمومی ۲-محدودیت تردد‌های غیر ضروری ۳-ضوابط سخت گیرانه در ناوگان حمل و نقل شهری ۴-کنترل مبادی ورودی کشور.

توصیه‌ها خطاب به عموم مسئولان کشور

رهبر انقلاب از عموم مسئولان کشور درخواست کردند که رعایت حداکثری ضوابط بهداشتی را در دستور کار خود قرار بدهند.

توصیه‌ها خطاب به مردم

ایشان در جلسه روز شنبه سوم آبان امسال که با رئیس جمهور و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا تشکیل شد، توصیه‌هایی را خطاب به مردم بیان کردند، چرا که کاهش آمار ابتلا به کرونا کاملا وابسته به مردم است و می‌توانند با رعایت دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی، آمار ابتلا به این ویروس را نزولی کنند. توصیه‌های ایشان خطاب به مردم شامل سه محور است:۱-کمک خیرین به آسیب دیدگان ۲-حضور دوباره داوطلبان در میدان مبارزه با کرونا ۳-دعا و استغفار برای جلب لطف الهی.

اگر مردم و مسئولان به این توصیه‌ها یک پارچه عمل کنند و آن‌ها را سرلوحه کار خود قرار دهند، ممکن‌ است تا این مهمان ناخوانده که ناخواسته میزبانش شدیم، بار خود را هرچه زودتر بندد.

گزارش از محمد جواد رهنما

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا