فناوری

ارزش فلزات موجود در سیارک «سایکی ۱۶» بسیار بیشتر از اقتصاد جهانی است

پنل اس ام اس هیرو

پژوهش جدید تلکسوپ فضایی هابل اطلاعات بیشتری درباره یکی از باارزش‌ترین سیارک‌ها در اختیار ما قرار داده. ارزش فلزات موجود در «سایکی ۱۶» تقریبا به ۱۰ هزار کوادریلیون دلار می‌رسد.ناسا در حال برنامه‌ریزی برای بازدید از این سیارک در سال ۲۰۲۶ است، سیارکی که تقریبا ۳۷۰ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد و یکی از بزرگترین اجسام در کمربند سیارکی اصلی منظومه شمسی در میان مریخ و مشتری محسوب می‌شود. قطر سایکی ۱۶ برابر ۲۲۶ کیلومتر است و برخلاف اغلب سیارک‌ها که دارای سطح سنگلاخی و یخی هستند، فلزی است.

تراکم و میزان فلز این سیارک به اندازه‌ای است که تصور می‌شود باقی‌مانده سیاره‌ای باشد که در زمان شکل‌گیری با مشکل مواجه شده و از آن با نام «پیش سیاره» یاد می‌شود.

در حالی که شهاب‌سنگ‌ها اغلب دارای جنس فلزی هستند، سایکی ۱۶ می‌تواند یک سیارک منحصر به فرد باشد که به صورت کامل از آهن و نیکل ساخته شده است. آهن و نیکل معمولا در شهاب‌سنگ‌های فلزی یافت می‌شوند و در هسته فلزی سیاره‌ها وجود دارند و زمین نیز دارای هسته فلزی است.

سایکی ۱۶

این ویژگی‌ها باعث شده سایکی ۱۶ تبدیل به یک جسم منحصر به فرد در منظومه شمسی شود. ارزش فلزات موجود در این سیارک نزدیک به ۱۰ هزار کوادریلیون دلار است که بسیار بالاتر از اقتصاد جهانی محسوب می‌شود. برای مقایسه بد نیست بدانید ارزش اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۹ برابر ۱۴۲ تریلیون دلار بوده است.

این احتمال وجود دارد که سایکی ۱۶ یک پیش سیاره باشد که در زمان شکل‌گیری با دیگر اجسام در منظومه شمسی برخورد کرده و پوسته و گوشته خود را از دست داده است.

دکتر «تریسی بکر»، دانشمند سیاره‌شناس در موسسه تحقیقات «ساوت‌وست تگزاس» که پژوهش جدید را انجام داده، به این موضوع اشاره می‌کند که تلکسوپ هابل این سیارک را در دو نقطه خاص مشاهده کرده است. این تلکسوپ همچنین طول موج‌های فرابنفش را مشاهده کرده و تا جای ممکن به اطلاعات بیشتری از سطح آن دست پیدا کرده است.

بکر به این موضوع اشاره می‌کند که سطح این سیارک اکثرا پوشیده از آهن خالص است، اگرچه وجود کمی آهن نیز می‌تواند روی مشاهدات فرابنفش تاثیرگذار باشد، بنابراین در عمل شاید ۱۰ درصد سطح آن آهن واقعی باشد. با وجود چنین موضوعی، در هنگام مشاهده سایکی ۱۶، این سیارک بطور فزاینده‌ای موج‌های فرابنفش عمیق‌تری را بازتاب می‌کرده که باید بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا