سیاسی

عدم شفافیت در بازار سرمایه موجب خسران سرمایه‌های مردم شد

پنل اس ام اس هیرو

عدم شفافیت در بازار سرمایه موجب خسران سرمایه‌های مردم شدبه گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه آلانه، سید البرز حسینی سخنگوی کمیسیون عمران در جلسه علنی امروز مجلس اظهار کرد: عدم شفافیت در بازار سرمایه و بورس طی ماه‌های اخیر موجب سلب اعتماد از مردم شده است، قرار بود سرمایه‌های خرد مردم به سمت بازار سرمایه هدایت شده و تلاطم دیگر بازار‌ها توسط این اقدام تنظیم شود، اما به دلیل بی‌تدبیری دولت مردم سرمایه خود را از دست داده اند.

وی افزود: ریزش بورس از تاریخ ۱۹ مرداد آغاز و دلیل آن هم ابهام در عرضه دوم و یا پالایش بود که این ابهام بر اثر بی‌تدبیری وزارت اقتصاد در انعکاس موضوع به وجود آمد و این بی‌تدبیری هم ناشی از اصرار بر باقی ماندن بر تصمیم غلط گذشته یعنی جلوگیری از کاهش دامنه ۵ درصد به ۲ درصد در اسفندماه بود که منجر به حذف رئیس قبلی سازمان بورس و اوراق بهادار و برخی اعضای هیئت مدیره شده بود.

نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دژپسند وزیر اقتصاد زمانی که نتوانست رشد قیمت سهام را در مرداد ماه کنترل کند و نتیجه دو تصمیم غلط خود را دیده بود، شایعه عدم عرضه صندوق دوم را به وجود آورده و موجب ریزش سهام شد.

سخنگوی کمیسیون عمران تأکید کرد: قبل از آن هم شرکت‌های حقوقی دولتی و یا تحت کنترل دولت در تیرماه تا ۲۰ مرداد در اوج قیمت اقدام به عرضه سهام به صورت سنگین کرده و این عرضه سنگین مردم را که بر اساس اعتماد به دولت وارد بازار سرمایه شده بودند را امروز دچار خسران کرده است.

حسینی تصریح کرد: میزان فروش دولت و شرکت‌های نهاد‌های عمومی و سازمان‌های خصوصی‌سازی در ابتدای سال ۹۹ تا ۲۰ مرداد بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان بوده در حالی که به اذعان نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه میزان مبلغ پیش‌بینی شده در بودجه حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان بوده و خود دولت تا مرداد ۳۰ هزار میلیارد تومان فروش داشته است.

وی اضافه کرد: با توجه به عدم وجود زیرساخت‌های لازم و مراحل اول و دوم آزادسازی سهام عدالت به فاصله اندکی یکی دیگر از تصمیمات نابخردانه مسئولان دولتی بود. هیأت مدیره جدید سازمان بورس که هنوز بر کار مسلط نشده بودند با اتخاذ تصمیمات نادرست موجب ریزش هر چه بیشتر بازار سرمایه شدند.

سخنگوی کمیسیون عمران تصریح کرد: گزارش کمیسیون اقتصادی درباره بازار سرمایه قابل تقدیر است، اما پیشنهادات این گزارش چه زمانی می‌خواهد اجرا شود، امروز مردم نسبت به اندوخته‌های خود در بازار سرمایه دچار خسران شده‌اند و وقت و زمان از دست خواهد رفت، امید است مجلس یک تصمیم قاطع در این خصوص اتخاذ کند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا