سیاسی

پسرِ آیت‌الله در دو راهی گول خوردن یا گول نخوردن

پنل اس ام اس هیرو

باشگاه آلانه از، اما و اگر‌های انتخاباتی می‌گوید؛

به گزارش خبرنگار  حوزه احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه آلانه، با نزدیک‌تر شدن روز‌ها به زمان انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ۱۴۰۰، جناح‌ها و گروه‌های مختلف برنامه‌های خود را برای حضور قدرتمند در انتخابات و معرفی نامزد نهایی خود با جدیت بیشتری دنبال می‌کنند.

به موازات این برنامه ریزی ها، بازار گمانه زنی‌ها هم داغ و داغ‌تر می‌شود و افرادی که قصد شرکت یا عدم شرکت در این رقابت را دارند، کم کم حضور یا عدم حضور خود در انتخابات را مشخص می‌کنند.

پسر آیت الله در دوراهی گول خوردن/ گول نخوردن

می‌آیم؛ نمی‌آیم

«تصمیمی برای حضور در انتخابات آتی شورا‌ها ندارم و این تصمیم قطعی است.» این صحبت‌های رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی و رئیس شورای شهر تهران بعد از جلسه اخیر این شورا بود. شاید این جملات در قدم اول یک تصمیم برای رهایی از سیاست به نظر برسد، اما با کمی دقت بیشتر می‌توانیم آن را به عنوان گام نخست برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری تلقی کنیم.

اصلاح طلبان که این روز‌ها سخت درگیر پیدا کردن نامزد مناسب خود برای شرکت در سیزدهمین دوره ریاست جمهوری هستند، با بحران ناکارآمدی در گزینه‌های مطرح خود مواجه هستند. ناکارآمدی لیست امید مجلس دهم و پنجمین دوره شورای شهر تهران اتفاقاتی هستند که در کنار دولت‌های یازدهم و دوازدهم جریان اصلاح طلب را در جمع بندی لیست و انتخاب نفرات مناسب با چالش جدی مواجه کرده است.

پسر آیت الله در دوراهی آمدن یا نیامدن به انتخابات ریاست جمهوری

محسن هاشمی، رئیس شورای مرکزی کارگزاران سازندگی و رئیس پنجمین دوره شورای شهر تهران یکی از نفراتی است که از روز‌های ابتدایی به گوش رسیدن زمزمه‌های انتخاباتی، از گزینه‌های احتمالی و شاید اصلی جریان اصلاحات برای حضور در ماراتن پاستور به حساب می‌رود. او حالا در فاصله کم‌تر از یک سال مانده به این انتخابات از عدم حضورش در انتخابات شورا‌ها خبر داد تا احتمال حضورش در انتخابات ریاست جمهوری قوت بگیرد.

احمد شریف فعال سیاسی اصلاح طلب، عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و دبیرکل حزب همبستگی دانش آموختگان ایران درباره احتمال حضور محسن هاشمی در لیست نامزد‌های اصلاح طلبان گفت: ظاهرا چنین بحثی در داخل حزب کارگزاران مطرح شده است؛ اما در شورای هماهنگی اصلاح طلبان من چنین موضوعاتی را نشنیدم.

پسر آیت الله در دوراهی آمدن یا نیامدن به انتخابات ریاست جمهوری

علی محمد نمازی عضو حزب کارگزاران سازندگی هم اگر چه حضور محسن هاشمی در انتخابات آینده را به طور قطعی رد نکرده اما گفته است: محسن هاشمی اگر قصد ورود به انتخابات را داشته باشد قطعا این موضوع را در شورای مرکزی حزب مطرح خواهد کرد و با موافقت آن‌ها و جلب نظر سایر احزاب اصلاح طلب به میدان خواهد آمد؛ البته با شناختی که من از او دارم چندان علاقه‌مند به وارد شدن به این عرصه نیست، زیرا فردی حسابگر است و درصورتی به میدان خواهد آمد که مطمئن باشد مورد استقبال احزاب اصلاح طلب قرار خواهد گرفت.

محمد زارع فومنی دبیرکل حزب مردمی اصلاحات هم درباره احتمال نامزدی محسن هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری آینده گفت: من از زبان خودش شنیدم که قصد نامزد شدن ندارد.

پسر آیت الله در دوراهی آمدن یا نیامدن به انتخابات ریاست جمهوری

عباس سلیمی نمین فعال سیاسی اصولگرا هم در توصیف وضعیت و شرایط حضور موفق محسن هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده می‌گوید: اگر در یک‌سال پیش رو، شورای شهر تلاش ویژه‌ای کند، اتفاقات مهمی را رقم بزند و وضعیت شهر تهران را متحول کند ممکن است که محسن هاشمی شانسی در انتخابات سال آینده داشته باشد، اما در حال حاضر که خدمات شهری عملا غیرفعال است و شهرداری تهران و شورای شهر تهران کارنامه ضعیفی از خود ارائه داده‌اند و حتی تعدادی از پروژه‌های نیمه‌تمام شهرداری پیشین هم به پایان نرسیده است، محسن هاشمی وضعیت خوبی برای حضور در رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری ندارد.

به سراغ نظرات محسن هاشمی هم که برویم می‌بینیم که او تمایل زیادی برای رسیدن به ریاست جمهوری ندارد؛ مثلا چند ماه پیش در یادداشتی در صفحه توئیتر خود نوشته بود: با توجه به شایعات مطروحه در رابطه با نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری۱۴۰۰، به اطلاع می‌رساند: برنامه یا بنایی برای شرکت ندارم. طرح اینگونه احتمالات اثر مثبتی بر شرایط امروز جامعه که سخت درگیر مشکلاتی نظیر بیماری کرونا، مسائل اقتصادی، اجتماعی و تحریم‌های ظالمانه است، ندارد.پسر آیت الله در دوراهی گول خوردن/ گول نخوردن

یا مثلا به تازگی در گفت و گویی رادیویی به گمانه زنی‌ها در خصوص نامزدی اش در انتخابات واکنش نشان داده و گفته است: علاقه‌ای به این کار ندارم. با وضعیتی که الان هست فکر نمی‌کنم هیچ عاقلی نامزد شود. شرایط کشور بسیار سخت است و کسی که خود را گزینه می‌کند به قول غربی‌ها باید «سوپرمن» باشد.

او در ادامه این گفت‌وگو گفته است: برخی‌ها لطف داشتند به بنده و آن هم به دلیل فعالیت‌های ابوی در سال‌های گذشته بود که یک نگاهی به من داشتند، ولی من هیچ وقت چنین چیزی را مدنظر قرار نداده‌ام.

پسر آیت الله در دوراهی گول خوردن/ گول نخوردن

هاشمی در واکنش به اینکه برخی‌ها هستند که در دقایق پایانی زمان ثبت‌نام به یکباره احساس برای نامزد شدن در انتخابات احساس تکلیف می‌کنند، تصریح کرد: بله این هم پیش می‌آید. به هر حال برخی‌ها هستند که طرفدارانشان به آن‌ها فشار می‌آورند و ما که چندین انتخابات را برگزار کردیم، دیدیم که چگونه به آن‌ها فشار می‌آوردند و می‌گویند که هیچ راهی جز حضور آن‌ها نیست. رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است شما نیز تحت تاثیر اینگونه فشار‌ها قرار بگیرد؟ گفت: امیدوارم که بنده گول نخورم و نیایم.

یادداشت‌ها و صحبت‌های شخصی محسن هاشمی به تنهایی نشان از این دارد که او در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ حاضر نخواهد شد، اما به قولی معروف، نباید از سیاستمدار جماعت انتظار صراحت داشت، به همین خاطر برای روشن شدن چراغ این ماجرا باید فعلا صبر کنیم و ببینیم آیا او گول خواهد خورد یا خیر؟!

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا