فناوری

همکاری جنرال اتمیکس و بوئینگ برای توسعه سلاح لیزری با انرژی بالا

پنل اس ام اس هیرو

«جنرال اتمیکس» و «بوئینگ» در پی توسعه سلاح لیزری با انرژی بالا (HEL) و مقیاس پذیر در محدوده ۱۰۰ تا ۲۵۰ کیلووات هستند که قابلیت بکارگیری در ادوات نظامی زمینی، هوایی و دریایی را خواهد داشت.یکی از مشکلاتی که توسعه اسلحه‌های لیرزی را در ۶ دهه گذشته با تأخیر مواجه کرده، نحوه خنک کردن ژنراتور لیزر است. حل این مشکل اهمیت زیادی دارد چرا که بازدهی لیزرهای نظامی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد بوده و درصدهای باقی مانده در قالب گرما از دست می‌روند که می‌تواند سبب آسیب به دستگاه یا خاموش شدن آن شود.

حال بوئینگ و جنرال اتمیکس به دنبال ساخت سلاح لیزری جدیدی هستند که از قابلیت مدیریت حرارت یکپارچه برخوردار است. این قابلیت حائز اهمیت است چرا که چگالی انرژی لیزرهای حالت جامد را با سیستم خنک کننده لیزرهای مایع ترکیب می‌کند. به گفته شرکت‌های یاد شده این اسلحه لیزری قدرت تخریبی بالا و برد قابل توجهی داشت و به لطف انعطاف‌پذیری بالا می‌توان ادوات نظامی زمینی، هوایی و دریایی را به آن مجهز کرد.

اسلحه‌های لیزری از زمان اختراع اولین لیزر توسط «تئودور میمن» (Theodore Maiman) در سال ۱۹۶۰، در صدر لیست اسلحه‌های مورد علاقه ارتش‌های پرقدرت در دنیا بوده‌اند. خصوصیات فوق العاده لیزر چشم پوشی از آن را بسیار مشکل کرده‌اند. از ویژگی‌های قابل توجه لیزر می‌توان به قدرت ویران کننده با توانایی ذوب کردن فولاد، برد بسیار بالا، هزینه بسیار کم به ازای هر شلیک (در حدود یک دلار) و امکان شلیک نامحدود تا زمانی که منبع برق وجود دارد اشاره کرد.

نیروی دریایی آمریکا اسفند ماه سال قبل اسلحه لیزری جدیدی به نام ODIN را روی کشتی های جنگی خود نصب کرد. این سیستم با ارسال پرتوهای هدایت شده سنسورها و حسگرهای پهپادها را از کار می‌اندازد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا