سیاسی

ربیعی: ۱۴ هزار میلیارد وام برای بیش از ۵ هزار کارگر پیش‌بینی کرده‌ایم/ احتمال تداوم محدودیت‌های کرونایی تا دو هفته بعد

ربیعی: اگر شیوع کرونا کنترل نشود، سیاست‌های سخت‌گیرانه‌تری اعمال می‌شود

به گزارش  خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه آلانه،  علی ربیعی سخنگوی دولت امشب ۳ آبان ماه با حضور در بخش خبری ۲۱ شبکه اول سیما اظهار کرد: امروز خدمت رهبر معظم انقلاب جلسه ستاد مبارزه با کرونا را داشتیم و از طرف خودم از رهبر انقلاب تشکر می‌کنم که شرایطی را فراهم کردند که با پشتکار بیشتر به فعالیت خود ادامه دهیم تا دولت، با جدیت و آرامش بیشتر مسائل را حل کند.

وی ادامه داد: در ستاد کرونا تصمیم گرفتیم در شهر تهران کارمندان ۵۰ درصد در سر کار حاضر شوند. مدیران دستگاه‌ها موظفند با برنامه ریزی، در انجام امور خللی ایجاد نشود و پاسخگوی مراجعه کنندگان باشند. دولت الکترونیک نیز این امکان را می‌دهد که خدمات غیر حضوری به مردم انجام شود.

سخنگوی دولت عنوان کرد: در شهر‌هایی که پروتکل مراعات نشده و میزان شیوع و مرگ ومیر بالا بوده، تصمیم گرفتیم جز مشاغل اول مثل نیروی انتظامی، امنیت و بیمارستان‌ها و خدمات عمومی و مواد غذایی و… بقیه تعطیل شوند؛ ورزشگاه ها، اماکن، تئاتر، سینما، نماز‌های جماعت، مراسم عبادی و مذهبی تا یک هفته فعلاً تعطیل خواهد بود و بعد از یک هفته برای تمدید شرایط را ارزیابی می‌کنیم و این شرایط تا دو هفته قابل تمدید است.

ربیعی با بیان اینکه «در تهران، ورامین و دماوند وضع نامناسبی داریم و ممکن است اگر تا آبان وضع بهتر شود شرایط را تغییر دهیم» توضیح داد: در تهران به مدیران اعلام کردیم نیمی از کارمندان در محل کار حضور نیابند و این اتفاق در حمل و نقل عمومی و مترو اثر دارد و با کاستن از کارمندان دولت، شرایط بهتر می‌شود.

وی افزود: ادامه این سیاست‌ها بستگی به شرایط دارد، اما اگر نتوانیم آمار را کنترل کنیم، سیاست‌های سختگیرانه تری را پیگیری می‌کنیم. امروز نیز کمیته‌های مختلف در دستگاه‌های ذی ربط مشغول به کار بودند و بر اساس آموزش و با رویکرد اطلاع رسانی و کنترل و نظارت و قواعد سختگیرانه، جلساتی داشتیم و در سختگیری جرایم نیز با شدت بیشتری شرایط را پیگیری می‌کنیم. ما ناگزیریم برای افرادی که تبعیت نمی‌کنند موارد بازدارنده درنظر بگیریم.

سخنگوی دولت درباره محدودیت‌های ۴۳ شهر گفت: درباره این شهر‌ها و مشاغلی که حق فعالیت در آن‌ها را ندارند همین امروز روی سایت دولت اطلاع رسانی شد و استانداران موظف به پیگیری هستند و نیروی انتظامی و بسیج و بازرسان وزارت بهداشت و بخشداری و استانداری‌ها بر انجام پروتکل‌ها نظارت خواهند کرد و جز مشاغل بخش اول، همه مشاغل تعطیل خواهند بود و اگر کسی رعایت نکند با برخورد‌های جدی روبرو می‌شود.

ربیعی در ادامه افزود: وزارت بهداشت در ارتباط با مسائل بهداشتی اطلاع رسانی می‌کند؛ رهبرانقلاب فرمودند چندگانه درباره تصمیمات حرف زده نشود تا مردم دچار تردید شوند و این ممکن است نیاز به بازنگری داشته باشد و در جلسه آینده کرونا در این باره و برای اطلاع رسانی واحد تصمیم گیری می‌کنیم.

وی تأکید کرد: تصمیمات ستاد مبارزه با کرونا روی زمین نمی‌ماند؛ ما نیاز به همکاری‌های میان‌بخشی بیشتری داشتیم و ستاد عملیاتی نیز در اجرا نظارت می‌کند و این مهم، موانع را برطرف و هم‌افزایی دستگاه‌ها را نیز در پی دارد و بزودی رییس جمهوری، رییس قرارداد اجرایی کرونا را معرفی خواهد کرد و اثربخشی ستاد افزایش می‌یابد.

سخنگوی دولت درباره بیمه بیکاری افراد بیکار شده بر اثر کرونا که در بیانات امروز رهبر معظم انقلاب به آن تاکید شده بود، توضیح داد: ۶ میلیون شغل رسمی و غیر رسمی بر اثر کرونا دچار تهدید شد که از این میان ۳/۵ میلیون آن شغل رسمی و ۲/۵ میلیون دیگر، شغل غیررسمی بودند و اوضاع برای ما بسیار سخت بود. همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند، سه منحنی اقتصاد و امنیت و سلامت باید در کنار هم مورد توجه قرار گیرد و سلامت در اولویت ماست. در شرایط اقتصاد کشور که تحت فشار است، ۱۴ هزار میلیارد وام برای ۵ هزار و ۴۴۴ نفر کارگر پیش بینی کرده‌ایم و از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفری که از بازار کار خارج شدند، بیش از یک میلیون و ۱۰ هزار نفر تحت بیمه قرار گرفتند.

ربیعی ادامه داد: امروز در وزارت رفاه جلسه‌ای داشتیم که چگونه افرادی که بیکار بودند و لطمه بیشتری دیدند و افرادی که بیکار شدند و بیمه ندارند، تحت پوشش قرار دهیم. باید کار کارشناسی انجام و منابع تامین شود تا پوشش بیمه بیکاری را برای این افراد داشته باشیم. دوران تحریم و کرونا سختی‌های مضاعفی داشت، اما ما کنار مردم هستیم.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا