سیاسی

ترامپ یا بایدن؟!

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش  حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه آلانه، حجت الاسلام علی شیرازی نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه در یادداشتی به بررسی انتخابات آمریکا و برخی اظهارنظر‌ها در خصوص پیروزی دو نامزد حزب جمهوری خواه و دموکرات این انتخابات پرداخت.

متن یادداشت نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه به شرح زیر است:

«برای ملت ما دموکرات و جمهوری خواه تفاوت ندارد. برای ملت ایران حفظ دین و ارزش‌های الهی و انقلابی مهم است.

بیش از چهل سال است که آمریکا قدرت نفوذ خود در ایران را از دست داده است. از همان روز‌های نخست شکل گیری نظام اسلامی در ایران، تلاش آمریکا برای نابودی جمهوری اسلامی ایران و بازگشت ایران به دوران قبل از انقلاب و سلطه‌ی مجدد استکبار جهانی بر کشورمان آغاز شد.

در همه این سال‌ها و در دوران هر رئیس جمهور آمریکا از جمهوری خواه و دموکرات، فشار‌های گوناگونی را بر نظام و ملت ایران وارد کردند تا به آرزو‌های شوم خود دست یابند؛ ولی شکست خوردند.

در دوران کارتر، قطعنامه‌های بسیاری را علیه کشورمان تصویب کردند، تحریم‌های اقتصادی‌ علیه ایران وضع کردند، پول‌ها و طلا‌های ایران را که نزد بانک‌های آمریکا بود بلوکه کردند، به طبس حمله نظامی کردند، کودتای نقاب را طراحی کردند.

در عصر ریگان، تحریم‌های بازرگانی و تجاری را علیه کشورمان اعلام کردند، کشور‌های دنیا را از فروش سلاح و تجهیزات نظامی به ایران منع نمودند، کشورمان را در لیست کشور‌های حامی تروریست قرار دادند، به کشتی ایران اجر و ناوچه‌های جوشن و سهند حمله کردند، هواپیمای مسافربری ایرباس را با موشک زدند و برای کشتن ملت ایران سلاح شیمیایی در اختیار رژیم بعث عراق قرار دادند.

در دوران کلینتون، تحریم‌های سخت تری با هدف جلوگیری از سرمایه گذاری ایران در صنعت نفت و گاز وضع کردند، صادرات ایران را با مشکلاتی مواجه نمودند، بیست میلیون دلار در اختیار مخالفان نظام قرار دادند و تلاش گسترده‌ای را برای بر هم زدن نظم مناسبات اقتصادی ایران با دیگر کشور‌ها آغاز کردند.

در دوران بوش پدر و پسر، تحریم‌ها را تشدید کردند، ایران را در فهرست سیاه قرار دادند، برخی از بانک‌ها و شرکت‌های ایرانی را در لیست تحریم قرار دادند و ایران را محور شرارت خواندند.

در عصر اوباما، از کشور‌های جهان خواسته شد تا سریع به سوی تحریم‌های جدید ایران حرکت کنند، با تحریم‌های پیشنهادی، به دنبال انزوای ایران بودند، در فتنه سال ۱۳۸۸ از فتنه گران علیه نظام حمایت کردند، و دانشمندان هسته‌ای کشورمان را ترور کردند.

در دوران ترامپ شدیدترین تحریم‌ها با عنوان فشار حداکثری اعمال شد، غذا و دارو را هم تحریم کردند، مخالفان جمهوری اسلامی را حمایت و سازماندهی کردند، وترامپ شخصا دستور ترور سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس را صادر کرد.

همه این تلاش‌ها برای انزوای ایران و یا براندازی ایران شکل پذیرفت. اما هر چه تحریم‌ها شدیدتر و دشمنی‌های آمریکا جدی‌تر شد، جمهوری اسلامی ایران به برکت ایمان و اراده قوی خود، قدرتمند‌تر شد و آمریکا در همه عرصه‌ها شکست خورد.

آمریکا به دنبال سلطه سیاسی، نظامی، امنیتی، فرهنگی و اقتصادی بر ایران بود و برای رسیدن به این هدف تمام توان خود را به کار گرفت، ولی راه به جایی نبرد.

هاوارد تیچر؛ عضو شورای امنیت ملی آمریکا در عصر ریگان می‌گوید: آمریکا برای صدام کاری کرد که تا آن روز برای هیچ یک از نزدیک‌ترین متحدان خود نکرده بود.

همه این حمایت برای شکستن ملت ایران بود. آمریکا در عرصه جنگ نظامی، سیاسی، امنیتی و در شبیخون فرهنگی علیه ملت ما سنگ تمام گذاشت و هرگز به هدف نرسید.

هیلاری کلینتون؛ وزیر خارجه اوباما می‌گوید: دولت آمریکا از بیرون ایران هر حمایتی از دستش بر می‌آمد از معترضان (فتنه گران سال ۱۳۸۸) کرد.

همه این تلاش‌ها بر اساس نگاه ادوارد شرلی؛ نظریه پرداز آمریکایی، برای ایجاد یک تغییر بنیادین در سیاست‌های ایران و تهی کردن ایران از عقاید اسلامی و انقلابی بوده است؛ هدفی که هرگز آمریکا به آن دست نیافت و بر عکس روز به روز آمریکا را منزوی‌تر و ایران را قدرتمندتر کرد.

والرشتاین؛ واضع نظریه نظام جهانی معتقد است که نظام سرمایه داری فعلی بقاء نخواهد داشت و از بین خواهد رفت.

پروفسور نیکلاس اونف؛ بنیانگذار مکتب سازه انگاری و استاد روابط بین الملل دانشگاه فلوریدا می‌گوید: پیش بینی من این است که نظام اقتصادی سرمایه داری در ۱۵ سال آینده یا مضمحل می‌شود یا به شدت ضعیف می‌شود.

استفن والت؛ نظریه پرداز آمریکایی و از واضعان مکتب رئالیسم تدافعی در روابط بین الملل معتقد به افول آمریکاست. او این روند را افول موریانه وار می‌نامد؛ افولی که به واسطه ضعف‌های ساختاری و بنیادی در اقتصاد آمریکا ایجاد شده و تدریجا شالوده خود را می‌بلعد.

برخی به ظواهر نگاه می‌کنند و می‌گویند آمریکا پول دارد، ابزار نظامی دارد، امکانات رسانه‌ای دارد، قدرت اتمی دارد، علم و فناوری دارد، تکنولوژی دارد؛ اما باید بدانند این‌ها قدرت سخت افزاری است؛ منتها در مقابله جهانی، حرف اول را قدرت نرم افزاری می‌زند و آمریکا در این موضوع ضعیف است.»

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا